Slobodný obsah

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol Definície slobodnej tvorby

Ako slobodný obsah alebo slobodné dielo sa označuje akékoľvek funkčné dielo, ktoré spĺňa definíciu slobodnej kultúrnej tvorby.[1] Slobodné kultúrne dielo je také dielo, ktoré výrazným spôsobom legálne neupiera ľuďom právo:

  • používať dielo a užívať výhody z jeho použitia,
  • študovať dielo a uplatňovať znalosti z neho získané,
  • získať a šíriť kópie celku alebo časti informácie či diela,
  • meniť a vylepšovať dielo a distribuovať odvodené diela.[1][2]

Aj keď je inak definovaný, z právneho hľadiska je slobodný obsah veľmi podobný otvorenému obsahu. Analógiou k tomuto rozlíšeniu je rivalita medzi názvami otvorený softvér a slobodný softvér, ktorá opisuje skôr ideologické než právnické rozdiely.

Slobodný obsah zahŕňa všetky voľné diela a také autorské diela, ktorých licencie podporujú vyššie spomenuté práva. Pretože autorské právo väčšiny krajín automaticky prisudzuje vlastníkom práv monopolitnú kontrolu nad ich výtvormi, musí byť autorský obsah explicitne označený ako slobodný napr. odkazom na licenciu.

Aj keď sa dielo, pri ktorom vypršala doba ochrany, považuje za slobodné, po zmene zákonov sa znova môže stať neslobodným.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Definícia slobodnej tvorby
  2. STALLMAN, Richard. Free Software and Free Manuals [online]. Free Software Foundation, 2008-11-13, [cit. 2009-03-22]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. ANDERSON, Nate. EU caves to aging rockers, wants 45-year copyright extension [online]. Ars Technica, 2008-7-16, [cit. 2008-08-08]. Dostupné online. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Svobodný obsah na českej Wikipédii.