Slovenská autobusová doprava Trenčín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenská autobusová doprava Trenčín
Právna formaakciová spoločnosť
OdvetvieDoprava
Založená2002 ako Slovenská autobusová doprava Trenčín, akciová spoločnosť
SídloTrenčín, Slovensko
VedenieVladimír Zachar - predseda predstavenstva
Územný rozsahRegionálna doprava: Trenčiansky samosprávny kraj

Slovenská autobusová doprava Trenčín, akciová spoločnosť skrátene SAD Trenčín, a. s. je autobusový dopravca zabezpečujúci hromadnú dopravu osôb v okresoch Trenčianskeho kraja .

Aktuálne prevádzkuje 329 medzimestských a 36 autobusov mestskej hromadnej dopravy. Dopravca akceptuje dopravné karty aj iných dopravcov zapojených v projekte Slovenský dopravný pas.

Dopravca spúšťa od 13.12.2020 v spolupráci s dopravcom SAD Prievidza, a.s. časové lístky v prímestskej doprave, na výber budú 7-dňové a 30-dňové. Možné budú zakúpiť u vodičov, eshope a v klientskych centrách SAD Trenčín a SAD Prievidza.

História[upraviť | upraviť kód]

Podnik, pôvodne súčasťou ČSAD odštepného podniku v Novom Meste nad Váhom sa osamostatnil v roku 1960 pod označením Dopravný závod 811 Trenčín. Po vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 zmenil podnik názov na Slovenská autobusová doprava a v roku 1996 získal prívlastok štátny podnik. V roku 2002 bol podnik sprivatizovaný, vznikla Slovenská autobusová doprava Trenčín, akciová spoločnosť.

Predmet činnosti[upraviť | upraviť kód]

SAD Trenčín, a. s. zabezpečuje predovšetkým prímestskú dopravu v okresoch Trenčín, Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Nové Mesto nad Váhom a Myjava. V meste Trenčín a Nové Mesto nad Váhom podnik prevádzkuje linky MHD. Okrem toho zaisťuje aj niekoľko liniek diaľkovej dopravy v rámci územia Slovenska a jednu linku do Chorvátska.

Referencie[upraviť | upraviť kód]