Slovenský kopov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slovenský kopov

Krajina pôvodu Slovensko
FCI kód 6/1.2/244
Štandardy FCI
Výška 40 - 46 cm (suky)
46 - 50 cm (psy)
Hmotnosť 15 - 20 kg
Pôvodné určenie poľovný pes (diviaky a škodná zver)
Terajšie určenie poľovný pes (diviaky a škodná zver)
Názov v krajine pôvodu Slovenský kopov
Synonymá Slovak Hound
Zaužívaná skratka SK
Zoznam psích plemien
Psí portál

Slovenský kopov je jediné plemeno duriča, ktoré vzniklo na území Slovenska. Je to slovenské národné plemeno a je veľmi múdre.

Kopov je výborný poľovný durič a farbiar. Prvé kopovy boli oproti dnešnému typu vyššie a silnejšie. Presadzovala sa predovšetkým vlastnosť na stope a vytrvalé prenasledovanie a blokovanie zveri. Neskôr sa začína, vzhľadom na špecifické podmienky našich lesov, presadzovať menší typ duriča, no pri zachovaní fyzickej sily a odvahy. Kopov sa používa predovšetkým ako poľovnícky pes na diviačiu zver, ale aj ako strážny pes. Prvé zápisy do plemennej knihy a vydávanie rodokmeňov sa začalo od roku 1940, keď sa založila Slovenská plemenná kniha psov. O cieľavedomé šľachtenie plemena sa zaslúžili predovšetkým nestori slovenskej poľovníckej kynológie, Koloman Slimák, Andrej Renča a František Siget.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Stavba tela je ľahšia, ale vždy pevnej kostry. Má obdĺžnikový tvar tela. Nos je vždy čiernej farby.Papuľa je rovná, v pomere k lebke primerane dlhá a nie veľmi široká. Nemá ovisnuté pysky, sú krátke, priliehajúce, tenké, so zreteľným kútikom. Oči mandľového tvaru sú hlbšie zapustené a tmavé. Očné viečka sú vždy čierne. Uši sú posadené trochu nad rovinou oka, priliehavé, zaokrúhlené a stredne dlhé. Labka je oválna, prsty dobre klenuté, pazúre vždy čierne a silné. Vankúšiky na labkách vždy dobre vyvinuté, tmavého zafarbenia. Chvost sa v pokoji nesie zvislo a v akcii šabľovito nahor. Srsť je dlhá 2–5 cm, stredne hrubá, priliehavá a hustá. Na chrbte, krku a chvoste dlhšia. Zafarbenie je čierne s hnedými až mahagónovými odznakmi na končatinách.

Povaha a využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenský kopov je inteligentný, temperamentný a ostrý, preto poľuje najmä na diviaky. Vyniká vytrvalým a hlasným sledovaním teplej stopy až niekoľko hodín.

Výborný nos ho predurčuje na dohľadávanie všetkej raticovej zveri, kde sa dokáže vyrovnať aj farbiarom. Používa sa ako strážny a poľovný pes. Je znášanlivý s inými psami a vhodný ako pes pre aktívnu rodinu.

Pre jeho vlastnosti a atraktívny vzhľad je cenený a chovaný okrem Česka, Nemecka, Švédska, Maďarska a Bosny a Herzegoviny, kde má svoje vlastné chovateľské kluby, takisto aj vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Srbsku, Chorvátsku, USA, Kanade a Estónsku.

Šteniatka

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]