Smědava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horská chata Smědava

Smědava (nem. Wittighaus) je názov oblasti okolo rovnomennej horskej chaty v Jizerských horách vo výške 847 m n. m. Toto sedlo pod Smědavskou horou je vrcholom jedinej cesty pretínajúcej Jizerské hory a spájajúcej Bílý Potok a Desnú.

Popis lokality[upraviť | upraviť zdroj]

Smědava je miestom sútoku Bílej, Černej a Hnedej Smědej a teda vzniku riečky Smědá. Samotná chata Smědava i s väčšou časťou parkovísk patrí k obci Bílý Potok (k. ú. Bílý Potok pod Smrkem), skupina domov o niečo severnejšie na náprotivnej strane cesty však už patrí k mestu a katastrálnemu územiu Hejnice.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasť bola osídlená pravdepodobne od roku 1814, kedy tu žili drevári, uhliari a pastieri dobytka. Turistickou oblasťou sa stala až v polovici 19. storočia, v roku 1841 bola na sútoku Smědých postavená prvá turistická chata. Roku 1891 bola k chate privedená cesta od Bílého Potoka a následne bola chata rozšírená o dve krídla a presklenú verandu. Chata čoskoro prestala vyhovovať zámožnejším hosťom, preto nechal majiteľ panstva - gróf Clam-Gallas v roku 1910 na náprotivnej strane cesty postaviť pre svojich priateľov neveľký drevený poľovnícky kaštieľ. V roku 1895 boli na trati zo Smědavy do Bílého Potoka usporiadané prvé preteky v jazde na saniach v Čechách. 16. júna 1932 chata vyhorela, roku 1935 bola postavená chata nová, stavaná podľa návrhu architekta Františka Zajdla. Lovecký zámoček zhorel v roku 1969.

Dostupnosť[upraviť | upraviť zdroj]

K chate zachádza autobus z Frýdlantu, priamo pri nej je parkovisko. Je obľúbenou reštauráciou pre cykloturistov, bežkárov i peších turistov. Zo Smědavy sa možno vydať prakticky na ľubovoľné miesto Jizerských hôr, napríklad na: Smrk, Jizeru alebo Jizerku.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Smědava

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Smědava na českej Wikipédii.

Súradnice: 50°50′36″S 15°16′27″V / 50,843429°S 15,274127°V / 50.843429; 15.274127