Smrtiaci bumerang

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smrtiaci bumerang
Originálny názov Sling Blade
Žáner dráma
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1996
Filmový štáb
Réžia Billy Bob Thornton
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Smrtiaci bumerang je americký film z roku 1996. Rozpráva príbeh jednoduchého muža Karla Childersa, ktorého prepustia z psychiatrickej kliniky, v ktorej žil po tom, čo zabil svoju matku a jej milenca ešte ako dvanásťročný chlapec. Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Billy Bob Thornton, ktorý je zároveň režisérom aj scenáristom filmu.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Mentálne zaostalý Karl žije v psychiatrickom ústave od svojich dvanástich rokov, po tom čo zabil svoju matku a jej milenca. Jeho hospitalizácia končí a Karl musí z ústavu odísť a adaptovať sa do normálneho života. Karl je talentovaný v oprave malých motorov, a tak mu riaditeľ ústavu pomôže nájsť prácu a ubytovanie v malom ochode s kosačkami.

Postupne sa zoznamuje s novými ľuďmi. Zoznámi sa s chlapcom Frankom Wheatleym, ktorý si ho okamžite obľúbi. Frank vidí v Karlovi svojho otca, ktorý spáchal samovraždu. Páči sa mu ako Karl rozpráva. Pre Karla sa Frank stane jeho priateľom a mladším bratom, ktorého nikdy nemal. Nasťahuje sa do garáže Whetleyovcov a spoznáva Frankovu matku a jej hrubého a agresívneho priateľa Doyla, ktorý Franka nemá rád. Frank a jeho matka sa pre Karla stanú jeho novou rodinou, ktorej nesmie nikto ubližovať.

Karl si uvedomí, že musí Franka a jeho matku chrániť pred Doylovým hnevom a agresiou. Rozhodne sa Doyla zabiť a potom sa prihlási na políciu.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Posledné slová postáv Doyle, Vaughan, Frank, a Linda sú vo filme rovnaké: "Karl...?".
  • Aby Billy Bob Thornton dosiahol stále nemotornú chôdzu Karla, nasypal do svojich topánok rozdrvené sklo.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Film získal v roku 1997 Oscara za najlepší adaptovaný scenár a ďalších 11 ocenení a 9 nominácii.