Snowdonia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohorie Moel Eilio

Snowdonia (wal. Eryri)[1] je národný park v severnej časti Walesu v blízkosti mesta Conwy. Jeho rozloha je 2 170 km² a bol vyhlásený v roku 1951. Pozostáva z viacerých menších pohorí – od západu Moel Hebog, Mynydd Mawr, Nantlle Ridge, masív Snowdon, Glyderau a Carneddau. Najvyšší vrch, Snowdon, ktorého vrchol dosahuje výšku 1 085 m n. m., je zároveň najvyšším vrchom Walesu a je aj vyšší ako najvyšší vrch Anglicka Scaffel Pike (977 m n. m.). Takmer k jeho vrcholu sa dá pohodlne dostať úzkorozchodnou železnicou.

Rovnako ako väčšina rozlohy Britských ostrovov, národný park sa vyznačuje takmer nulovým zalesnením. V nižších polohách rastú menšie dreviny, vo vyšších traviny, machy a lišajníky, najvyššie vrcholy sú často pokryté len kamením. Na území národného parku, ktorý je tretím najnavštevovanejším parkom v celom Spojenom kráľovstve, žije viac ako 26 000 ľudí, z ktorých 62 % hovorí walesky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Eryri National park lake names to only be referred to in Welsh [online]. ITV, 2023, [cit. 2023-11-19]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Snowdonia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Snowdonia na českej Wikipédii.