Spoločenská vrstva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Spoločenská vrstva alebo sociálna vrstva alebo vrstva (rozdelenie na spoločenské vrstvy sa volá spoločenská stratifikácia, sociálna stratifikácia, sociálne rozvrstvenie alebo spoločenské rozvrstvenie) môže byť:

  • v širšom zmysle: jedna z veľkých skupín ľudí definovaných spoločným dôležitým sociálnym znakom (napr. bohatstvom (majetkom a/alebo príjmom), zdrojom príjmu, prestížou, mocou, vzdelaním, rasou, pohlavím, vekom... )
  • v užšom zmysle: jedna z veľkých hierarchicky usporiadaných skupín ľudí definovaných spoločným dôležitým sociálnym znakom (napr. podobným bohatstvom , prestížou, mocou, vzdelaním, nie však napr. pohlavím alebo vekom, lebo tam už nie je hierarchické usporiadanie skupín prítomné alebo je nejasné), napr. spoločenská trieda, spoločenská vrstva (v najužšom zmysle), kasta, stav
  • v najužšom zmysle: termín vytvorený ako (novšia) náhrada a termín odlišný od termínu spoločenská trieda; rozdiel voči spoločenskej triede je najmä v tom, že sa zdôrazňuje pravidelný postup osôb medzi skupinami a že medzi skupinami nie sú vyhranené rozpory

Termín zaviedol do literatúry v roku 1932 Theodor Geiger. Kým (prinajmenšom) v strednej Európe slúži (v najužšom zmysle) v mnohých textoch často ako náhrada termínu spoločenská trieda, ktorý veľa ľudí (mylne) spája výhradne s marxizmom, v anglicky hovoriacich krajinách sa paralelne (o oveľa častejšie) používa starý výraz spoločenská trieda, bez toho aby sa asocioval s marxizmom (porov. napr. americký termín "middle class" - stredná trieda).

Štandardné (ale zďaleka nie jediné) rozdelenie na spoločenské vrstvy vo vyspelých štátoch je takéto (podľa Žaloudek 1996):

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • ŽALOUDEK, Karel. Encyklopedie politiky. 1. vyd. Praha : Libri, 1996. 511 s. ISBN 80-85983-11-7. (po česky)
  • Echaudemaison, C.-D. et al.: Dictionnaire d'économie et de sciences sociales = stratifikace sociální. In: ECHAUDEMAISON, Claude-Daniele, et al. Slovník ekonomie a sociálních věd. 1. vyd. Praha : EWA, 1995. 419 s. ISBN 80-85764-13-X. S. 317-318. (po česky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sozialstruktur#Schicht_als_Leitbegriff na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • Soziale Schicht [online]. Wirtschaftslexikon, [cit. 2012-05-27]. Dostupné online. (nemecky)
  • Sociálna stratifikácia [online]. studentske.eu, [cit. 2012-05-27]. Dostupné online.