Spoločenská vrstva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Spoločenská vrstva alebo sociálna vrstva alebo vrstva (rozdelenie na spoločenské vrstvy sa volá spoločenská stratifikácia, sociálna stratifikácia, sociálne rozvrstvenie alebo spoločenské rozvrstvenie) môže byť:

  • v širšom zmysle: jedna z veľkých skupín ľudí definovaných spoločným dôležitým sociálnym znakom (napr. bohatstvom (majetkom a/alebo príjmom), zdrojom príjmu, prestížou, mocou, vzdelaním, rasou, pohlavím, vekom... )
  • v užšom zmysle: jedna z veľkých hierarchicky usporiadaných skupín ľudí definovaných spoločným dôležitým sociálnym znakom (napr. podobným bohatstvom , prestížou, mocou, vzdelaním, nie však napr. pohlavím alebo vekom, lebo tam už nie je hierarchické usporiadanie skupín prítomné alebo je nejasné), napr. spoločenská trieda, spoločenská vrstva (v najužšom zmysle), kasta, stav
  • v najužšom zmysle: termín vytvorený ako (novšia) náhrada a termín odlišný od termínu spoločenská trieda; rozdiel voči spoločenskej triede je najmä v tom, že sa zdôrazňuje pravidelný postup osôb medzi skupinami a že medzi skupinami nie sú vyhranené rozpory

Termín zaviedol do literatúry v roku 1932 Theodor Geiger. Kým (prinajmenšom) v strednej Európe slúži (v najužšom zmysle) v mnohých textoch často ako náhrada termínu spoločenská trieda, ktorý veľa ľudí (mylne) spája výhradne s marxizmom, v anglicky hovoriacich krajinách sa paralelne (o oveľa častejšie) používa starý výraz spoločenská trieda, bez toho aby sa asocioval s marxizmom (porov. napr. americký termín "middle class" - stredná trieda).

Štandardné (ale zďaleka nie jediné) rozdelenie na spoločenské vrstvy vo vyspelých štátoch je takéto (podľa Žaloudek 1996):

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]