Spore

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Spore je počítačová hra vytvorená štúdiom Maxis a vydaná spoločnosťou Electronic Arts v roku 2008. Hru navrhol Will Wright. V hre má hráč v rukách vývoj organizmov od malej bunky až po vyspelé civilizácie, lietajúce do vesmíru. Hra sa delí na päť fáz.

Kým hudbu v hlavnom menu hry zložil Cliff Martinez, autorom hlavnej hudby počas hrania je Brian Eno, ktorý ju zložil v spolupráci s Petrom Chilversom.

Herné fázy[upraviť | upraviť zdroj]

Bunková fáza[upraviť | upraviť zdroj]

Po výbere bunkovej fázy má hráč na výber medzi bylinožravcom a mäsožravcom, čo určuje, či bude príšerka jesť riasy alebo mäso. Ak sa rozhodnete pre mäsožravce môžete tiež loviť ostatné príšerky. Okrem iného to tiež určí pravdepodobný vývoj celej hry. Môžete si tiež vybrať variant všežravca tým, že si na svoju príšerku umiestnite papuľu bylinožravcov a mäsožravca zároveň, elegantnejšie riešenie je však po zabití všežravej bunky, tým že v editore umiestnite na telo novo nájdenú všežravú papuľu. Pri každom zjedení dostáva hráč DNA body, ktoré mu umožňujú upravovať svoju príšerku. Do editora sa dostane vtedy, keď zavolá partnera na párenie. Nové časti tiel môže získať, ak zožerie inú príšerku alebo rozlúskne meteorit. Až dosiahne dostatočného množstva DNA bodov, môže prejsť do ďalšej fázy.

Fáza vývoja tvorov[upraviť | upraviť zdroj]

Táto fáza sa odohráva na suchu a veľmi sa podobá fáze bunkovej. Každý druh príšerky tu má svoje vlastné hniezdo, kde sa môže hráčova príšerka uzdravovať a stretávať ďalšie príšerky. Podľa úrovne intenzívnejšia môže hráč získavať do svojej svorky až tri ďalšie príšerky. DNA body sa získavajú priatelením sa s cudzími príšerkami alebo ich zabíjaním a migrovaním do nového hniezda, do ktorého asi tak 2 – 3x odídu členovia vášho druhu. Nové časti tiel sa získavajú spriatelením sa, zabitím alfy, alebo ich nájdete v kostrách.

Možnosti úpravy príšerky sú tu ďaleko rozmanitejšie ako v bunkovej fáze. Tvar tela sa dá meniť premiestňovaním, zväčšovaním alebo pridávaním stavcov. Na toto telo možno umiestniť veľké množstvo rôznych častí, ktoré sa dajú tvarovať a majú vplyv na vlastnosti budúcej príšerky. Na rozdiel od bunkovej fázy prejdete v tejto fáze do 3D editora.

Kmeňová fáza[upraviť | upraviť zdroj]

V tejto fáze sa hra prepína do strategického módu. Na planéte sa nachádza päť kmeňov, úlohou je získať všetky ich dediny. To možno urobiť dvoma spôsobmi – buď dobytím alebo spriatelením sa, čo sa vykonáva tým, že im hráte na rôzne hudobné nástroje. Budovy a noví členovia kmeňa (ktorých kapacita sa zväčšuje počtom vlastnených dedín) sa kupujú za jedlo, ktoré je potrebné uloviť resp. nazbierať. Tiež môžete zbierať vajcia buď z hniezd iných druhov a alebo z ohrady, v ktorej máte zo začiatku zvieratá, ktoré boli vo vašej svorke a ktorá bola iného druhu ako vy alebo si sem môžete priviesť divoké zvieratá, keď si ich skrotíte. V tzv. Kmeňovom krajčír možno obliecť svoje príšerky a ovplyvniť tak ich vlastnosti.

Civilizačná fáza[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom tejto fázy sa začínajú objavovať mestá. Cieľom je rovnako ako v kmeňovej fáze ich zjednotiť. To možno urobiť s pomocou vlastnoručne vytvorených vozidiel (pozemných, vodných a lietadiel) týmito spôsobmi:

  • Dobyť ich (vojenský spôsob)
  • Previesť na vlastnú vieru (náboženský spôsob) – funguje hlavne u nespokojných miest.
  • Kúpiť ich (ekonomický spôsob)

Mestá sa tiež delia týmto spôsobom. Vnútorné rozostavenie miest možno meniť, čo veľmi ovplyvňuje hru. Možno vytvoriť vlastné domy, ktoré sa delia na radnice, obytné domy, továrne a zábavné budovy.

  • Radnica a obytné domy – posilňujú schopnosti okolo stojacich budov
  • Továrne – pridávajú peniaze
  • Zábavný budovy – zvyšujú spokojnosť a nemali by byť umiestnené vedľa tovární

Mimo miest možno zaberať aj gejzíry korenia, ktoré taktiež pridávajú peniaze.

Vesmírna fáza[upraviť | upraviť zdroj]

Táto fáza začína vytvorením kozmickej lode a ide o najkomplexnejšiu časť hry. Hlavná náplň hry tu tvorí rozširovanie impéria. Spočíva v získavaní nových slnečných sústav – tie možno buď kolonizovať založením miest na ich planétach alebo dobyť či kúpiť od cudzích impérií. V každej slnečnej sústave sa nachádza niekoľko planét. Ak je niektorá z nich obsadená, potom produkuje korenie určitej farby podľa počtu tovární v kolónii. Toto korenie možno predávať iným kolóniám (svojím i cudzím) za rôzne ceny.

Za dosahovaní určitých medzí dostáva hráč tzv. Odznaky, ktoré mu po určitom množstve umožňujú prijímať do svojej flotily novej lode od spojencov (podobné ako svorka vo fáze vývoja tvorov).

Pokračovanie a rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Darkspore[upraviť | upraviť zdroj]

Pokračovanie Spore, so Spore má okrem tvorby príšeriek málo spoločného. Ide totiž o RPG, v ktorom z izometrického pohľadu likvidujete hordy pološialených nepriateľov.

Spore: Galactic Adventures[upraviť | upraviť zdroj]

Spore: Galactic Adventures je prvým datadiskom pre hru Spore. Pridáva možnosť zostúpiť z lode (vo vesmírnej fáze) a rôzne meniť vzhľad planéty, dávať na ňu faunu, flóru a rôznych spolubojovníkov a rozsiahlu časť misií. Typov misií je veľa, napríklad tieto: nájsť predmet a doniesť ho naspäť, zabíjať veľké príšery, infiltrovať a ničiť nepriateľské lode, hľadanie postáv, chránenie teritória a ďalšie.

Spore: Creepy & Cute[upraviť | upraviť zdroj]

Spore: Creepy & amp; Cute je balíček doplnkov pre hru Spore. Obsahuje veľa nových častí na tvorenie príšeriek, ktoré sú zatriediť do dvoch skupín. V prvej skupine si môžete vytvoriť zábavné a milé stvorenia a v druhej hrôzostrašná monštrá. Obsahuje vyše sto nových častí, takže si pri tvorení príšeriek užijete viac zábavy.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Spore na českej Wikipédii.