Preskočiť na obsah

Istachr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Stachr)
Istachr

Istachr alebo Stachr alebo (podľa novovekej perzskej výslovnosti) Estachr bolo staroveké perzské mesto ležiace v dnešnej iránskej provincii Fárs severozápadne od Perzepolisu.

Jeho trosky sa rozkladajú na vrcholku výšiny, vypínajúcej sa neďaleko od cesty zo Šírázu do Isfahánu, prvé osídlenie sa datuje už do 4. tisícročia pred Kr. V historickej dobe tu pravdepodobne stálo elamské mesto, avšak skutočný rozkvet Stachru spadá až do achajmenovskej a hlavne sasánovskej epochy. Zakladateľ sasánovskej dynastie Sasán bol kňazom miestneho chrámu bohyne Anáhity a jeho potomkovia sa tu podľa všetkého dávali korunovať za perzských kráľov. V roku 640 po Kr. Stachrčania statočne odrazili prvé útoky Arabov, už tri roky nato sa ale museli vzdať. Po protiarabskej vzbure bol potom Stachr v rokoch 648/649 vyplienený a jeho obyvateľstvo sčasti vyvraždené - v 12. storočí zostalo z kedysi významného mesta už iba niekoľko domov s približne stovkou obyvateľov. Úlohu spádového centra oblasti postupne prevzal Šíráz, založený roku 684 zhruba o 85 km južnejšie.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Herzfeld, E.: Iran in the ancient Near East, London 1941.
  • Whitcomb, D. S.: The city of Istakhr and the Marvdasht plain, Akten des VII. International Kongresses für Iranische Kunst und Archäologie, München, 7.-10. September 1976, Archäologische Mitteilungen aus Iran, sv. 6, Berlin 1979, s. 363–370.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stachr na českej Wikipédii.