Stan Ioan Pătraş

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veselý cintorín v Săpânțe
Muž s váhou v obchode - detail náhrobku na „Veselom cintoríne“

Stan Ioan Pătraş (* 1908, Săpânța, Rumunsko – † 1977, Săpânța) bol rumunský tesár a ľudový umelec, autor známych náhrobkov na tzv. „Veselom cintoríne“ (rum. Cimitirul vesel) v lokalite Săpânța, v rumunskej župe Maramureş.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Stan Ioan Pătraş sa narodil v roku 1908 v dedinke Săpânța v Maramurešskej župe. V jeho rodine bola živá tesárska tradícia a on sám sa začal tesárstvu venovať od svojich 14-tich rokov. Spočiatku vytváral najmä brány a náhrobné drevené kríže, ale od roku 1935 sa začal zameriavať na ploché náhrobky s figurálnou a textovou reliéfnou výzdobou. Tesal na ne aj stručné epitafy, v podstate krátke básničky v lokálnom žargóne.

Od roku 1936 vytváral náhrobky v štýle, ktorý je preň charakteristický: drevené náhrobky sú úzke, tvorené krížom pod strieškou a tabuľou s figurálnu a textovou výzdobu. Na tabuliach sú vyobrazené najmä zamestnania zomrelých a dominuje na nich modrá farba, ktorá dokonca získala prívlastok săpânţská modrá. Modrá farba symbolizovala nádej a slobodu, zelená bola symbolom života, žltá symbolom plodnosti a mladosti, červená farba symbolizovala vášeň. Ako výzdobný motív Pătraş používal aj bieleho holuba – symbol duše alebo čierneho vtáka – symbol smrti.

Do roku 1977 Pătraş vytvoril takmer 700 náhrobkov na dvoch cintorínoch v Săpânțe, ktoré dostali pomenovanie „veselé cintoríny“. Pokračovateľom v jeho diele je tesár a sochár Dumitru Pop, ktorý žije v dome svojho majstra. Časť domu slúži ako malé múzeum.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • VAŠČÁK, Martin: Cimitirul vesel : Veselý cintorín v Sapante, región Maramures, Rumunsko. In: GRESSNEROVÁ, Laura (ed.): Cintoríny v kontexte kultúrneho dedičstva (zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie v Banskej Štiavnici 25.-26. novembra 2009). Bratislava : Slovenská technická univerzita, 2010, s. 149 – 152. ISBN 978-80-227-3350-2 Dostupné online.