Stefanie Zweigová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stefanie Zweigová
nemecká židovská spisovateľka a novinárka
nemecká židovská spisovateľka a novinárka
Narodenie19. september 1932
Głubczyce (Leobschütz), Horné Sliezsko (dnes Poľsko)
Úmrtie25. apríl 2014 (81 rokov)
Frankfurt nad Mohanom, Nemecko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Stefanie Zweigová

Stefanie Zweigová (* 19. september 1932 – † 25. apríl 2014) bola nemecká židovská spisovateľka a novinárka. Nie je nijako príbuzná s rakúskym spisovateľom Stefanom Zweigom.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 1938 utiekla židovská rodina Stefanie Zweigovej pred nemeckým nacistickým režimom do africkej Kene, kde strávila Stefanie svoje detstvo a krajinu si zamilovala. Stefanie tu navštevovala anglickú školu, roku 1941 sa rodina prostredníctvom pohľadnice dozvedela o transporte babičky Stefanie do poľského koncentračného tábora. Roku 1947 sa Stefanie vrátila do Nemecka, kde sa jej otec stal sudcom.

Stefanie ešte dvakrát navštívila Keňu. Roku 1980 vydala svoju prvú spomienkovú knihu Ein Mund voll Erde, pojednávajúce o detskej láske k domorodému chlapcovi. Už táto kniha bola odmenená niekoľkými cenami a stala sa bestsellerom. Nasledoval autobiografický román Nirgendwo in Afrika o afrických osudoch Stefaninej rodiny. Postavy získali nové mená, niektoré udalostí boli vypustené, iné pridané, viacmenej ale opäť ide o spomienkovú knihu. Pokračovaním tohto románu je kniha Irgendwo in Deutschland, ktorá zachytáva Stefanine osudy po návrate do pôvodnej vlasti.

Neskôr sa Stefanie Zweigová začala venovať aj detskej literatúre. Tiež pôsobila ako výtvarná editorka istého frankfurtského plátku. Bola najlepšie predávanou autorkou v Nemecku. Okrem románu Nikde v Afrike však jej diela v nemeckom prostredí nie sú príliš známe.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmové spracovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stefanie Zweig na českej Wikipédii.