Steve Irwin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Steve Irwin
austrálsky environmentalista, ochranca životného prostredia, autor dokumentárnych filmov
austrálsky environmentalista, ochranca životného prostredia, autor dokumentárnych filmov
Narodenie22. február 1962
Essendon (Melbourne), Viktória
Úmrtie4. september 2006 (44 rokov)
pobrežie pri Port Douglas, Queensland
PodpisSteve Irwin, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkacrocodilehunter.com
CommonsSpolupracuj na Commons Steve Irwin

Stephen Robert „Steve“ Irwin (* 22. február 1962, Essendon (Melbourne), Viktória – † 4. september 2006, pobrežie pri Port Douglas, Queensland) bol austrálsky environmentalista, ochranca životného prostredia, autor dokumentárnych filmov a televízna osobnosť. Preslávil sa najmä netradičným dokumentárnym seriálom Lovec krokodílov. Bol vlastníkom Australia Zoo v Beerwah, neďaleko Brisbane.

Irwin pretavil svoje mladícke skúsenosti ako lovec krokodílov do medzinárodnej televíznej kariéry. Propagoval informovanosť o životnom prostredí a na medzinárodnej scéne turizmus v Austrálii. Napriek imidžu macha bojujúceho s obrovskými a nebezpečnými zvieratami bol konzervatoristom (zástancom zachovania prirodzeného životného prostredia).

Zomrel vo veku 44 rokov na následky bodnutia rajou pri natáčaní nového dokumentárneho programu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Irwin sa narodil v štvrti Essendon v Melbourne. Do Queenslandu sa s rodičmi presťahoval v roku 1972. Jeho otec Bob sa zaujímal o plazy a v Queenslande založil park plazov, z ktorého neskôr vznikla súčasná Australia Zoo. Steve vyrastal s plazmi, zúčastňoval sa na ich kŕmení a opatrovaní.

V roku 1979 dokončil strednú školu a krátko nato odišiel do severného Queenslandu, kde lovil krokodíly do pascí v blízkosti obývaných oblastí, kde by mohli znamenať nebezpečenstvo. Chytené krokodíly končili v rodinnom zooparku.

V severnom Queenslade strávil Irwin asi päť rokov. Od roku 1991 viedol rodinnú zoo. Už v roku 1992 sa po prvý raz objavil v televízii v programe o živote plazov. Ten istý rok sa stretol so svojou manželkou Terri, pôvodne Američankou, a ešte v roku 1992 sa vzali. Dokument z ich svadobnej cesty, počas ktorej Irwin chytal krokodíly, sa stal prvou epizódou dokumentárneho seriálu Lovec krokodílov. Seriál mal austrálsku premiéru v roku 1996 a nasledujúci rok sa už vysielal aj v USA. V priebehu niekoľkých rokov sa seriál vysielal v 130 krajinách. Irwinov neviazaný a energický štýl výkladu, silný austrálsky prízvuk, oblečenie vo farbe khaki a výkrik crikey! sa stali známymi po celom svete.

Irwin medzičasom rozšíril Australia Zoo a plánoval otvoriť aj ďalšie zoologické záhrady s austrálskou faunou inde na svete, napr. v Las Vegas.

V roku 2002 natočil svoj jediný a nepríliš úspešný celovečerný film - Crocodile Hunter: Collision Curse.

Irwin sa angažoval aj v mediálnej kampani pre austrálsku vládu nazvanej Karanténa je dôležitá, ktorá upozorňovala na jedinečnosť austrálskej prírody a povinnosť deklarovať pri príchode do Austrálie akékoľvek predmety biologického pôvodu (od potravín po výrobky z dreva).

44-ročný Irwin zomrel 4. septembra 2006 na následky bodnutia rajou pri natáčaní dokumentárneho programu pri pobreží severného Queenslandu neďaleko Port Douglas. Podľa dlhoročného spolupracovníka Johna Staitona sa Irwin priveľmi priblížil raji, ktorá, cítiac sa ohrozená, naňho zaútočila svojím ostnatým chvostom a zasiahla ho do hrude. Kameraman, ktorý sa v tom čase potápal spolu so Stevom, sa vyjadril k tejto nešťastnej nehode, že Steve si po prebodnutí hrudi rajou ešte vytiahol jedovatý osten z hrude, no následne stratil vedomie a dodýchal. Nešťastná udalosť bola teda zachytená kamerou a nahrávka bola postúpená queenslandskej polícii. Napriek rýchlym pokusom o resuscitáciu a záchranu Irwin skonal prakticky okamžite.

Steve Irwin je len treťou známou obeťou raje v Austrálii (prvou od roku 1945) a sedemnástou na svete. Ide pravdepodobne o prvú takúto smrť zachytenú na film.

Irwinova smrť šokovala Austráliu, kde bol mimoriadne obľúbený a považovaný za národnú ikonu ako „pravý Austrálčan“. Irwinovej rodine bola dokonca ponúknutá možnosť usporiadať štátny pohreb, rodina však ponuku odmietla s poznámkou, že „Steve by si to neželal, pretože sa považoval za normálneho chlapa“, ako sa vyjadril jeho otec Bob [1].

Steve Irwin má dve deti, dcéru Bindi Sue (* 1998) a syna Roberta Boba Clarencea (* 2003).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Steve Irwin

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]