Svetelný meč

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Svetelný meč (anglicky lightsaber) je fiktívna zbraň z filmov, hier a literárnych príbehov vesmíru Hviezdnych vojen. Ide o futuristickú verziu klasického meča, ktorý má namiesto kovovej čepele prúd jasne svietiace biele energie obklopené farebnou korónou (vzhľadom pripomína farebnú žiarovku) a dá sa s ním preseknúť i ten najtvrdší materiál. Samotný meč tvorí asi 30 cm dlhá kovová rukovať, ktorá ukrýva zariadenie emitujúce energetický lúč čepele.

Svetelný meč je pôvodným vynálezom, zbraní a symbolom rytierov radu Jedi ale prevzali ho od nich aj ich protivníci, Sithovia, ktorí používajú meče s červenou korónou. Tradične si svoj meč vyrába každý sám.

Farby[upraviť | upraviť zdroj]

V pôvodnej trilógii existovali svetelné meče v troch farebných variantoch: červené, zelené a modré. Neskôr (v PC hre Jedi Knight: Dark Forces a potom aj v novej filmovej trilógii a ďalších hrách) sa objavilo mnoho ďalších farebných variant (fialová, žltá, oranžová…).

Farbu meča ovplyvňujú kryštály usadené vnútri držiaka, ktoré usmerňujú energiu emitovanú vnútri meča do čepele o dĺžke do 1 m. Tieto kryštály sa nachádzajú vo voľnej prírode na mnohých svetoch.

Prevedenie[upraviť | upraviť zdroj]

Bežnou verziou je „obyčajný“ meč s čepeľou na jednom konci, v priebehu histórie od vzniku prvých svetelných mečov však vzniklo mnoho rôznych modifikácií. Pre osoby s malou postavou (napr. majster Yoda) existuje kratší variant meča. Existuje i zriedkavo používaný variant (používaný väčšinou len do jednej ruky) ktorého rukoväť je mierne zahnutá, takže sa pohodlne drží a dovoľuje predvádzať veľmi efektne triky a výpady. Tento typ meča používal napr. Darth Tyranus, alias Count Dooku . Ďalšou významnou a opäť však pomerne vzácnou modifikáciou je obojstranný svetelný meč, ktorý emituje hneď dve čepele - každú na jednom konci rukoväti. S touto modifikáciou po prvýkrát použil Sithský lord a bývalý Jedi menom Exar Kun. Preto sa obojstranný meč stal známy ako sithská zbraň (používal ho i napr. Darth Maul v Skrytej hrozbe), ale používali ho i niektorí rytieri Jedi. Svetelný meč môže odrážať strely z blaster a útoky druhého svetelného meča. Čepeľ prejde všetkým okrem inej čepele, strely z blasteru alebo niekoľko vzácnych materiálov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]