Svetelný meč

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Svetelný meč (anglicky lightsaber) je fiktívna zbraň z filmov, hier a literárnych príbehov vesmíru Hviezdnych vojen. Ide o futuristickú verziu klasického meča, ktorý má namiesto kovovej čepele prúd jasne svietiace biele energie obklopené farebnou korónou (vzhľadom pripomína farebnú žiarovku). Samotný meč tvorí asi 30 cm dlhá kovová rukovať, ktorá ukrýva zariadenie emitujúce energetický lúč čepele.

Svetelný meč je pôvodným vynálezom, zbraní a symbolom rytierov radu Jedi ale prevzali ho od nich aj ich protivníci, Sithovia, ktorí používajú meče s červenou korónou. Tradične si svoj meč vyrába každý sám.

Farby[upraviť | upraviť zdroj]

V pôvodnej trilógii existovali svetelné meče v troch farebných variantoch: červené, zelené a modré. Neskôr (v PC hre Jedi Knight: Dark Forces a potom aj v novej filmovej trilógii a ďalších hrách) sa objavilo mnoho ďalších farebných variant (fialová, žltá, oranžová…).

Farbu meča ovplyvňujú kryštály usadené vnútri držiaka, ktoré usmerňujú energiu emitovanú vnútri meča do čepele o dĺžke do 1 m. Tieto kryštály sa nachádzajú vo voľnej prírode na mnohých svetoch.

Prevedenie[upraviť | upraviť zdroj]

Bežnou verziou je „obyčajný“ meč s čepeľou na jednom konci, v priebehu histórie od vzniku prvých svetelných mečov však vzniklo mnoho rôznych modifikácií. Pre osoby s malou postavou (napr. majster Yoda) existuje kratší variant meča. Existuje i zriedkavo používaný variant (používaný väčšinou len do jednej ruky) ktorého rukoväť je mierne zahnutá, takže sa pohodlne drží a dovoľuje predvádzať veľmi efektne triky a výpady. Tento typ meča používal napr. Darth Tyranus, alias Count Dooku . Ďalšou významnou a opäť však pomerne vzácnou modifikáciou je obojstranný svetelný meč, ktorý emituje hneď dve čepele - každú na jednom konci rukoväti. S touto modifikáciou po prvýkrát použil Sithský lord a bývalý Jedi menom Exar Kun. Preto sa obojstranný meč stal známy ako sithská zbraň (používal ho i napr. Darth Maul v Skrytej hrozbe), ale používali ho i niektorí rytieri Jedi. Svetelný meč môže odrážať strely z blaster a útoky druhého svetelného meča. Čepeľ prejde všetkým okrem inej čepele, strely z blasteru alebo niekoľko vzácnych materiálov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]