Svetová organizácia skautského hnutia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Svetová organizácia skautského hnutia (angl. World Organisation of the Scout Movement, skrátene WOSM) je medzinárdoná asociácia združujúca uznané skautské organizácie jednotlivých krajín. Podporuje spoluprácu a skautské aktivity na medzinárodnej úrovni. Najznámejšou akciou je organizácia jamboree - celosvetového stretnutia desiatok tisíc skautov. Zakladateľom skautingu sa stal vojenský generál Lord Robert Baden-Powell.

Skautské hnutie vzniklo v roku 1907, potreba medzinárodnej kooperácie viedla v roku 1920 k založeniu WOSM. Hlavná kancelária WOSM sídli v Kuala Lumbur v Malajsii.

Svetová organizácia však funguje predovšetkým na báze 6 regiónov: európskeho, afrického, arabského, interamerického, euroázijského a ázijsko-pacifického. WOSM bol pôvodne organizáciou len pre skautov (mužov), zatiaľčo partnerská organizácia WAGGGS združovala len skautky (ženy). Dnes už je však WOSM otvorený aj mužom a ženám. Slovenský skauting sa stále registruje v oboch organizáciách - skauti vo WOSM a skautky vo WAGGGS. Otázka spolupráce, príp. spojenia oboch svetových skautských organizácií WOSM aj WAGGGS je už dlhší čas horúcou témou v medzinárodnom skautingu. Spojeniu však zatiaľ bránia kultúrne dôvody najmä z arabského sveta, kde sa kladie striktný dôraz na odlišné role muža a ženy, a teda aj odlišnosti v ich výchove. Ešte väčšou prekážkou je však odpor veľkých oddelených tradičných organizácií skautov a skautiek v USA a Veľkej Británii, ktoré sú zároveň i najväčšími donormi svetového skautingu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1920 - Prvý skautská konferencia v Anglicku, na ktorej bolo prítomných 33 skautských organizácií z celého sveta. V tomto roku sa tiež konal v Londýne prvý medzinárodný skautský tábor s názvom Jamboree.
 • 1921 - Prvý skautský medzinárodný časopis, ktorý sa rovnako ako medzinárodný tábor vymenoval Jamboree.
 • 1931 - 1. Stredoeurópskej Jamboree v Československu pod vedením A. B. Svojsíka.
 • 1950 - Súčasťou členskej základne bolo 50 krajín s celkovým počtom 5 miliónov osôb.
 • 1968 - Sídlo organizácie bolo presťahované do Ženevy (Švajčiarsko), kde sa nachádza aj v súčasnosti.
 • 1972 - Členmi organizácie bolo 100 krajín sveta a viac ako 12 miliónov skautov.
 • 1981 - WOSM dostal od svetovej organizácie UNESCO cenu za výchovu k ľudským právam.
 • 1990 - Uzavretá dohoda medzi 23 skautským organizáciami z rôznych krajín, ktoré podporili výmenný projekt určený pre deti, postihnuté katastrofou v Černobyle. Tieto deti boli hosťami skautiek a skautov v celkovo 15 európskych krajín.
 • 2005 - WOSM podpísal Memorandum o porozumení s organizáciou OSN.
 • 2009 - Organizácia zapojená do programu medzinárodnej organizácie práce, a to Programu pre elimináciu detskej práce. A podpísala nové Memorandum o porozumení.

Vedenie organizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným orgánom celej organizácie je Svetová skautská konferencia, ktorá sa skladá zo zástupcov všetkých členských organizácií. Schádza sa každé tri roky. Svetový skautský výbor sa skladá z 12 členov, ktorí sú volení svetovou konferenciou a konajú v jej mene. Skautský výbor zastupuje záujmy celého hnutia ako celku nie záujmy svojej krajiny. Predsedovia regionálnych výborov pôsobia ako poradné orgány Svetového výboru a zúčastňuje sa s nimi všetkých zasadnutí.[1]

Svetový skautský výbor[upraviť | upraviť zdroj]

Funkce Jméno Země
Předseda João Armando Gonçalves Portugalsko
Místopředseda Daniel Ownby USA
Místopředsedkyně Jemima Nartey Ghana
Členka výboru Karin Ahlbäck Finsko
Člen výboru Abdullah Alfahad Saudská Arábia
Člen výboru Marcel Blaguet Pobrežie Slonoviny
Člen výboru Peter Blatch Austrália
Člen výboru Fernando Brodeschi Brazília
Členka výboru Mari Nakano Japonsko
Členka výboru Lidija Pozaic Chorvátsko
Člen výboru Craig Turpie UK
Člen výboru Bagrat Yesayan Arménsko

Svetová skautská kanceláriu[upraviť | upraviť zdroj]

Zamestnanci organizácie pracujú celkom v siedmich kanceláriách po celom svete. Každá z kancelárií sa nachádza na území každého zo šiestich regiónov. Svetová skautská kancelária (World Scout Bureau Central Office) sídli v Kuala Lumpur a generálnym tajomníkom svetovej organizácie skautského hnutia je od marca 2017 Ahmad Alhendawi z Jordánska.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Governance [online]. scout.org, [cit. 2017-07-25]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]