Sweerts-Sporckův palác

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sweerts-Sporckův palác

Sweerts-Sporckův palác je komplex skladajúci sa z dvoch budov v pražskom Novom Městě, v Hybernskej ulici, chránený ako kultúrna pamiatka.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Budova Hybernská č. p. 3 je barokový dvojposchodový palác z rokov 16941699 od Jeana Baptista Matheya, po roku 1783 bola uskutočnená jeho prestavba v štýle klasicizmu (architekt Antonín Haffenecker). Sochársku výzdobu vrátane dvoch portálov s antickými božstvami vytvoril Ignác František Platzer.

Na budovu Lidového domu prilieha klasicistická budova paláca (Hybernská č. p. 5). Jednoposchodovú stavbu v roku 1790 pristaval architekt Ignác Jan Nepomuk Allipardi. Dekorácie v štuku a kamennú plastiku vytvoril opäť Platzer. Moderná prístavba v zadnej fronte z rokov 19231925 bola určená pre Anglo-československú banku a bola realizovaná podľa návrhu Josefa Gočára v ustupujúcom českom art deco a konštruktivizme.

Do roku 2011 palác vlastnili České dráhy, ktoré ho po niekoľkých pokusoch v dražbe predali len za 190 miliónov Kč.[1] Budovu vlastní Karlova univerzita a slúži Filozofickej fakulte.[2]. V roku 2012 sa má uskutočniť rekonštrukcia.[3].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IHNED.cz: ČD konečně prodaly palác v centru Prahy za 190 milionů. Původně chtěly půl miliardy
  2. FFUK: Oddělení reprodukce majetku a provozu budov
  3. novinky - Holport

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sweerts-Sporckův palác na českej Wikipédii.