Syagrius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Syagrius († 486/87) bol posledný samostatný rímsky vládca na území Západorímskej ríše. Vládol v časti Galie a používal titul “Rímsky kráľ” (Romanorum rex) alebo “Rímsky patricius” (Romanorum patricius).

Jeho otcom bol vojenský veliteľ Galie (magister militum per Gallias) Aegidius. V čase oslabenia moci západorímskych cisárov chránil územia Galie severne od rieky Loiry až po rieku Somnu. Ale ostro vystupoval proti de facto západorímskemu vládcovi, ktorým bol Germán Ricimer, čím tu vytvoril skoro samostatnú vládu. Jeho sídelným mestom bolo mesto Soissons. Nadviazal dobré vzťahy s kráľom sálskych Frankov Childerichom I.

Po otcovej smrti (pravdepodobne 464 alebo 465 po Kr.) nastúpil jeho syn Syagrius. Naďalej využíval dobré vzťahy s Childerichom a pri dn. meste Bourges porazil Gótov a na jeho území prežívala rímska kultúra. Rímsky spisovateľ Gregorius píše, že Syagrius porazil Sasov. Pravdivosť tohto príbehu však určiť nevieme. V roku 486 zaútočil proti jeho kráľovstvu franský kráľ Chlodovik I., porazil ho pri meste Soissons a krátko potom bol Syagrius popravený. Jeho vojenské oddiely začlenil Chlodovik do svojho vojska.

Syagriovo kráľovstvo bolo posledným nezávislým a samostatným rímskym územím v období rozkladu Západorímskej ríše.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Text je spracovaný na základe hesla z de:Wikipedia.org