Synagóga Or Tora

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Synagóga Or Torah
Interiér

Synagóga Or Torah (hebr. בית הכנסת אור תורה – Bejt ha-kneset Or Tora) je synagóga komunity tuniských židov v izraelskom meste Akko. Stojí na 13 Kaplan Street.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvej izraelsko-arabskej vojne sa do Izraela začalo sťahovať veľké množstvo Židov. V meste Akko týmto spôsobom vznikla veľká komunita židovských prisťahovalcov z Tuniska. Jeden z nich, Zion Badaschem, chcel postaviť synagógu, ktorá by pripomínala synagógu al-Gharib na Džerbe. Za týmto účelom bolo rozhodnuté v roku 1955 prebudovať tuniské komunitné centrum. Bola to štvorposchodová budova nachádzajúca sa východne od opevneného centra mesta.[1].

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Na stavbe bola použitá mozaika vyrobená v kibuci Ejlon. Mozaiky predstavujú vtáky a zvieratá, starobylé motívy judaizmu ako menora, šofar aj hudobné nástroje používané v Jeruzalemskom chráme. Hlavná modlitebňa má sedem oltárnych kabinetov na zvitky. Je zakončená zdobenou kupolou. Na podlahových mozaikách sú znamenia zverokruhu. Budova má 140 vitrážových okien a štyri poschodia. V prvom poschodí sú konferenčné priestory, v druhom modlitebňa, v treťom ženská galéria a štvrtej slúži ako výstavná sieň.[2].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 32°55′27″S 35°04′36″V / 32,924183°S 35,076577°V / 32.924183; 35.076577

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Or Torah – "Jariva" – (Tunisian) Synagogue, Acre
  2. The Or Torah Synagogue
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Synagoga Or Torah na poľskej Wikipédii.