Preskočiť na obsah

Systém kontroly zjazdu z kopca

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Riadenie jazdy z kopca (angl. Hill descent controlHDC, alebo riadenie zjazdu z kopca) je asistenčný systém vodiča, ktorý umožňuje kontrolované klesanie z kopca v náročnom teréne bez akéhokoľvek zásahu vodiča do bŕzd.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Vozidlo môže vykonávať kontrolované klesanie pomocou protiblokovacieho brzdového systému (ABS) a v niektorých prípadoch s pomocou brzdenia motorom.[1][2] Ak vozidlo zrýchli pod vplyvom gravitácie, systém automaticky pribrzdí, aby spomalil na požadovanú rýchlosť vozidla. Tlačidlá tempomatu môžu pri niektorých vozidlách upravovať rýchlosť.[2] Vyvinutie tlaku na pedál plynu alebo brzdy prepíše systém HDC. Land Rover pôvodne vyvinul HDC na použitie vo svojom modeli Freelander, ktorému chýbajú prevody s nízkym rozsahom, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v systéme 4x4 (pohon všetkých 4 kolies). Neskoršie implementácie kombinujú HDC s kontrolou trakcie a nízkorozsahovými prevodmi a znížili nastavenú rýchlosť na pomalšiu, než je rýchlosť chôdze, aby sa zvýšila kontrola.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BRADY, Duncan. What Is Hill Descent Control? How This "Downhill Cruise Control" Works [online]. motortrend.com, 2020-07-28, [cit. 2023-03-29]. Dostupné online.
  2. a b MARKOVICH, Tony. What Is Hill Descent Control and Do I Need It? [online]. thedrive.com, 2021-02-06, [cit. 2023-03-29]. Dostupné online.