Tím

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tím pri práci.

Tím (z angl. team, pôvodný význam „záprah“) je skupina ľudí, ktorá spoločne plní nejakú úlohu alebo chce dosiahnuť určitý cieľ, čo je možné len pri spolupráci všetkých členov.

Na rozdiel od hierarchického modelu spolupráce, kedy je väčšou úlohou poverovaný napríklad predák, majster alebo veliteľ a je na ňom, aby prácu zorganizoval, tímový model kladie väčší dôraz na horizontálne vzťahy, na rokovania, dohody a spoluprácu priamo medzi jednotlivými členmi. To však vyžaduje, aby všetci členovia mali jasno, čo chcú dosiahnuť, a kladie väčšie nároky na ich samostatnosť a zodpovednosť. Aj organizácia takejto spolupráce môže byť náročnejšia a výsledky síce zvyčajne kvalitnejšie, ale často časovo náročnejšie.

Význam spolupráce ľudí rôznych profesií na spoločnej práci sa objavil v polovici 20. storočia a slovo „tím“ sa stalo takmer módou. Z výskumov vyplýva, že správna veľkosť tímu prirodzene závisí od jeho úlohy, ale zo sociálne psychologického hľadiska sa odporúča 5 až 12 členov, väčšie tímy je dobré deliť na podtímy (podskupiny). Tím môže a tiež nemusí mať formálneho vedúceho, oboje riešenie má svoje výhody a nevýhody.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • N. Hayes: Psychologie týmové práce: strategie efektivního vedení týmu. Praha: Portál, 2005 – 189 s
  • J. Plamínek: Synergický management: vedení, spolupráce a konflikty lidí ve firmách a týmech. Praha: Argo, 2000 – 328 s.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tým na českej Wikipédii.