Preskočiť na obsah

TAMSK

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
TAMSK

TAMSK
Základné informácie
AutorKris Burm
Počet hráčov2
Rok vydania1998

TAMSK je dosková hra pre dvoch hráčov, ktorú v roku 1998 vymyslel belgičan Kris Burm. Hra bola druhou hrou GIPF projektu až do roku 2007, keď bola z projektu vyradená a nahradená hrou TZAAR.

Hracia doska s 37 poľami má tvar šesťuholníka o dĺžke strany 4 polia. Pole je tvorené krátkou dutou trubičkou, ktorá vyčnieva z hracej dosky. Súčasťou hry sú:

  • 3 červené a 3 čierne malé presýpacie hodiny s pieskom na 3 minúty, ktoré počas hry hráči zasúvajú do polí na doske.
  • 1 neutrálne presýpacie hodiny s pieskom na 15 sekúnd, ktoré sa používajú na obmedzenie času na jeden ťah.
  • 64 krúžkov, ktoré hráči počas hry nasadzujú na trubičky v poliach.
  • 2 držiaky na ktorých majú hráči umiestnene doposiaľ nenasadené krúžky.

TAMSK je možné hrať v troch variantoch:

  • bez časového limitu
  • s časovým limitom
  • s limitom na ťah

Základné pravidlá bez časového limitu

[upraviť | upraviť zdroj]

Pred začiatkom hry, hráči umiestnia svoje hodiny na rohové polia hracej dosky tak, aby sa striedali červené a čierne. Hráči sa striedajú v jednotlivých ťahoch, pričom jeden z hráčov má červenú farbu a druhý čiernu. Každý hráč vo svojom ťahu presunie svoje jedny presýpacie hodiny na ktorékoľvek susedné voľné pole a nasadí naň jeden zo svojich voľných krúžkov. Ak hráč zabudne nasadiť krúžok a súper si toho všimne, môže na presunuté presýpacie hodiny nasadiť jeden zo svojich voľných krúžkov, ešte pred svojim ťahom. Trubičky vyčnievajúce z polí majú rôznu výšku. Na okrajové polia sa vojde len jeden krôžok, smerom k stredu sa výška trubičky zvyšuje až na prostredné políčko, na ktoré sa zmestia 4 krúžky. Je zakázané presunúť hodiny na políčko na ktorom sú nasadené všetky krúžky, ktoré sa naň zmestia. Hráč ktorý tak urobí, okamžite prehráva hru. Ak hráč nemôže vykonať žiadny ťah, vynechá ho bez náhrady.

Hra končí vtedy, keď ani jeden z hráčov nemá žiadny voľný ťah. Víťazom sa stáva ten hráč, ktorému zostalo v zásobe menej voľných krúžkov. Ak obom hráčom zostal rovnaký počet voľných krúžkov, hra končí remízou.

Pravidlá hry s časovým limitom

[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto pravidlá sa od základných pravidiel hry líšia aktivovaním presýpacích hodín. Po umiestnení na dosku pred začiatkom hry sa nechajú všetky presýpacie hodiny dobehnúť tak, aby sa presypal všetok piesok. Každý hráč musí v prvých troch svojich ťahoch presunúť všetky svoje tri hodiny. Po tom čo hráč vykoná ťah svojimi hodinami ich musí otočiť. Dôsledkom toho je, že po prvých troch ťahoch každého hráča budú všetky hodiny bežať. Hráč musí svoj ťah vykonať rýchlo a nesmie úmyselne zadržovať svoje hodiny vo vodorovnej polohe. Hráč musí nasadiť krúžok bez váhania ihneď po presune hodín, inak toto právo stráca a krúžok na jeho hodiny môže nasadiť súper. Súper môže svoj ťah začať ešte predtým, než hráč nasadil svoj krúžok, ale s nasadzovaním svojho krúžku musí počkať, pokiaľ krúžok nenasadí prvý hráč. Je zakázané presúvať hodiny, ktoré už dobehli. Hráči by nemali premýšľať nad ťahom viac než 15 sekúnd.

Hra nemôže skončiť remízou. Ak majú obaja hráči na konci hry rovnaký počet krúžkov, odstránia z dosky všetky hodiny, ktoré už dobehli a čakajú na dobehnutie ostatných. Vždy keď hodiny dobehnú, sú z dosky odstránené. Víťazom sa stáva ten hráč, ktorého hodiny zostali na doske posledné. Ak posledné hodiny oboch hráčov dobehnú v rovnakom okamihu, víťazom sa stáva ten hráč, ktorého hodiny zostali ako predposledné.

Pravidlá hry s časovým limitom na ťah

[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto pravidlá sú rovnaké ako pravidlá s časovým limitom, ale ku hre sa pridávajú 15 sekundové hodiny, ktoré môžu hráči používať aby donútili súpera vykonať ťah do 15 sekúnd. Na začiatku hry čierny hráč rozhodne o tom, či budú 15 sekundové hodiny umiestnené vpravo alebo vľavo. Hráč môže tieto hodiny otočiť počas súperovho ťahu, pokiaľ je piesok v nich už presypaný.

Pokiaľ hráč začne svoj ťah, ale nedokončí ho skôr než sa hodiny presypú, súper môže vo svojom nasledujúcom ťahu nasadiť dva svoje krúžky. Druhý krúžok nasadzuje na ľubovolné pole, ktoré ešte neobsahuje maximálny možný počet krúžkov, bez ohľadu na to či sú na poli nejaké hodiny (ľubovolnej farby). Ak svoj ťah do tej doby ani nezačne, potom svoj ťah stráca a súper môže v nasledujúcom ťahu nasadiť dva svoje krúžky.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému TAMSK

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]