TED

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
kurátor Chris Anderson 2007
James Nachtwey na konferencii TED, 2007

TED (Technology, Entertainment, Design) je každoročná konferencia s heslom „myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie“ (ideas worth spreading). Skladá sa z prednášok nazvaných TED Talks, na ktoré sú pozvaní zaujímaví hostia z rôznorodých oblastí vedy, techniky, umenia, dizajnu, politiky, vzdelania, kultúry, biznisu, globálnych otázok, technológie a rozvoja a zábavy. Prednášajúci dosiaľ zahŕňali okrem iného laureátov Nobelovej ceny, významné osobnosti z korporátneho sveta ale aj politiky.

Konferencia sa do roku 2008 konala v kalifornskom Monterey, ale od 2009 sa pre veľký počet návštevníkov musela presťahovať do Long Beach.[1] Okrem toho stanovišťa má konferencia TED tiež paralelnú konferenciu TED Global, konajúcu sa v rôznych miestach. V novembri 2009 sa v indickom Mysore uskutočnila konferencia nazvaná TEDIndia.

Konferencia hosťuje viac než 800 TED Talks, ktoré je možné zadarmo prezerať online. Pri každej relácii je transkript - textový prepis v angličtine. Veľké množstvo relácií je vďaka dobrovoľným prekladateľom preložených do viac než 79 jazykov, vrátane slovenčiny. K aprílu 2009 zhliadlo viac než 15 miliónov ľudí cez 100 miliónov záznamov TED Talks.[2][3]

História a TED Prize[upraviť | upraviť zdroj]

TED bola založená Richardom Saulom Wurmanom a Harrym Marksom v roku 1984 a od roku 1990 sa poriada každoročne. V roku 2005 pribudla cena TED (TED Prize), ktorú získavajú traja prednášajúci TEDu spolu s peňažnou čiastkou 100 000 dolárov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku TED na českej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

  • TEDx regionálna sčasti nezávislá verzia TED v rôznych krajinách

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému TED

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]