Preskočiť na obsah

Tamerlano

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tamerlano je opera v troch dejstvách, ktorú napísal Georg Friedrich Händel.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tamerlano, Vládca Tatárov - alt castrato
  • Bajazet, Turecký sultán - tenor
  • Asteria, Bajazetova dcéra - soprán
  • Andronico, Grécky princ - alt castrato
  • Irene, Princezná z Trapezuntského cisárstva, zasnúbená s Tamerlanom - alt
  • Leone, priateľ Andronica a Tamerlana - bas

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Porazeného vládcu Otomanskej ríše Bajazeta v reťaziach predvedú na Tamerlanov dvor. Tamerlano nariadi Andronicovi, aby mu sňal reťaze, ale Bajazet je nedôverčivý. Bajazet vraví, že jediným dôvodom, prečo si sám nevezme život, je jeho dcéra Asteria. Na scénu prichádza Tamerlano a prikazuje Andronicovi, aby sa pokúsil získať Bajazetov súhlas na sobáš Asterie s Tamerlanom. Za odmenu má Andronico získať grécky trón a za ženu Irene. Bajazetovi zas sľubuje slobodu.

Andronico je nepokojný. Sám Asteriu ľúbi a snaží sa Tamerlanovo rozhodnutie zmeniť. Ten je však neoblomný. Povie Asterii o svojich zámeroch oženiť sa s ňou a o Andronicovej odmene, čo Asteriu rozhnevá, pretože sa nazdáva, že ju Andronico zradil. Bajazet odmieta Tamerlanov návrh a zároveň ho rozhnevá dcérina zjavná ochota podrobiť sa Tamerlanovým požiadavkách. Keď však osamejú, Asteria sa mu prizná, že jej city k Andronicovi sa, napriek jeho domnelej zrade, nezmenili.

Na scénu prichádza nahnevaná Irene, ktorá sa dozvedá, že ju chcú vydať za Andronica namiesto Tamerlana. Andronico jej však povie, že všetko môže byť inak. Stačí, aby Irene sa prezliekla za svoju dôverníčku a prehovorila s Tamerlanom. Irene s plánom súhlasí.

Druhé dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Tamerlano oznamuje Andronicovi, že Asteria prijala jeho ponuku na sobáš. K dvojitej svadbe Tamerlana s Asteriou a Andronica s Irene má prísť čoskoro. Andronico je skľúčený.

Na scénu prichádza prezlečená Irene a snaží sa Tamerlana presvedčiť, aby zmenil rozhodnutie. Tamerlano ju s pokojom vypočuje. Bajazet nemôže zniesť myšlienku na sobáš svojej dcéry s Tamerlanom a prisahá, že sobášu zabráni. Andronico si chce vziať život. Najprv však tiež prisahá Tamerlanovi pomstu. Asteria medzitým tajne plánuje Tamerlanovu vraždu.

Bajazetovi sa však podarí svadbu prerušiť. Keď sa Asteria blíži k Tamerlanovi, otec ju zastaví. Asteria vytiahne dýku a otcovi povie, že je to jej dar pre Tamerlana. Atentát sa nepodarí a Tamerlano vynáša rozsudok smrti nad Bajazetom a Asteriou.

Tretie dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Asteria a Bajazet sa rozhodnú spáchať samovraždu jedom. Tamerlano sa naposledy snaží získať Asteriu a dokonca jej sľúbi, že ušetrí jej otca. Andronico a Asteria si však prisahajú lásku, čo Tamerlana rozzúri a sľubuje pomstu. Irene sľubuje Tamerlanovi lásku, ak ju aj on opätuje. Tamerlano sa chystá pokoriť svojich nepriateľov a necháva pred seba predviesť Bajazeta a Asteriu. Andronico ho prosí o milosť, ale Tamerlano je neoblomný. Urobí si z Asterie slúžku a prikazuje jej, aby mu naliala víno. Asteria mu do vína pridá otcov jed. Irene napokon Tamerlanovi odhaľuje svoju totožnosť a varuje ho pred jedom. Tamerlano nariadi Asterii, že predtým, ako mu donesie čašu, musí ju podať niekomu inému. Môže si vybrať medzi otcom a Andronicom. Nešťastná Asteria sa rozhodne víno vypiť sama, Andronico ju však zadrží.

Rozzúrený Tamerlano prikáže, aby Asteriu zatkli. Chystá sa ju verejne potupiť a tým pokoriť jej otca. Bajazet sľubuje Tamerlanovi, že po vlastnej smrti ho bude prenasledovať jeho duch. Tamerlano sa pomstil a chystá sa na sobáš s Irene. Bajazet je prekvapivo pokojný. Užil totiž vlastný jed. Lúči sa s dcérou a Andronico a Asteria ho vynášajú von z miestnosti.

Asteria sa vracia a žiada Tamerlana, aby jej dovolil zomrieť, keďže mu nikdy nebude môcť patriť. Irene aj Andronico sa snažia Asterii zabrániť v samovražde. Tamerlana, ktorého okolnosti a Irenine prosby zmenili, napokon všekým dáva milosť. Opera končí milostným duetom Tamerlana a Irene.