Taposa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Taposa
Populácia
Zaniknutý kmeň, splynul s kmeňom Chickasaw
Krajina s významnou populáciou
Kmeň mal svoje územie v štáte Mississippi
Kultúra - Juhovýchodné lesy
Jazyk(y)

Jazyk Taposa
Jazyková rodina - Muskogeská jazyková rodina

Taposa bol domorodý kmeň severoamerických indiánov, ktorý žil na území dnešného štátu Mississippi. Kmeň patrí do Muskogeskej jazykovej rodiny. Význam názvu kmeňa nie je známy. Ich jazyk je podobný, ako jazyky Chickasaw a Choctaw, nie však totožný. Ich jazyk nebol nikdy poriadne zaznamenaný.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Taposovia patrili kultúrne do oblasti juhovýchodných lesov. Boli poľnohospodárskym kmeňom usadených lovcov a zberačov. Kmeň Taposa bol malým kmeňom neznámeho počtu členov.

Indiáni z kmeňa Taposa sú potomkami Mississippskej kultúry, rovnako ako kmene Chickasaw, Choctaw, Guale, Hitchiti, Quapaw, Houma, Missouri, Natchez, Kansa, Yamasee a mnoho ďaľších.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kmeň Taposa je málo známy. Nezaznamenal sa poriadne nie len ich jazyk, ale ani história.

Ich najstarší domov bol pri rieke Yazoo medzi domorodými kmeňmi Chakchiuma a Ofogoula.

Prvú zmienku o kmeni Taposa zaznamenali v roku 1699 zakladateľ francúzskej kolónie Louisiana (Nové Francúzsko) Pierre le Moyne D' Iberville a Francois Joliet de Montigny.

Údaje o počte ľudí tohto kmeňa nezaznamenal ani Francúzsky etnograf a historik Antoine-Simon Le Page du Pratz v roku 1730, ale zaznamenal, že v tomto roku sa v dedine Taposov nachádzalo 25 domov. Na mape z roku 1733 sa ich dedina nachádzala v blízkosti dediny kmeňa Chakchiuma.

V roku 1802 spomenul Baudry des Lozieres osadu tohto kmeňa na hornom toku rieky Yazoo pod názvom Tapoucha, keď sa usadil v osadách domorodých kmeňov Chakchiuma a Ibitoupa. Kmeň Taposa bol najsevernejším kmeňom na rieke Yazoo.

Tak ako mnoho iných kmeňov aj kmeň Taposa časom zaniká ako samostatný kmeň. História, ale nezaznamenala kôli akým okolnostiam prestali existovať samostatne. Zlúčili sa s kmeňom Chickasaw. Ich potomkovia žijú do dnešných čias. Avšak ako indiáni z domorodého kmeňa Chickasaw s ktorým pred dávnymi rokmi splynuli.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]