Teen Wolf

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Teen Wolf
Teen Wolf 2011 Title card.jpg
Slovenský názov Teen Wolf
Originálny názov Teen Wolf
Žáner Dráma pre dospievajúcich
Horor
Nadprirodzený
Akčný
Romantický
Námet Teen Wolf (1985)

Jeph Loeb & Matthew Weisman

Krajina Spojené štáty
Pôvodný jazyk anglický
Počet sérií 6
Počet častí 100
Produkcia
Výkonný producent Jeff Davis
Marty Adelstein
René Echevarria
Tony DiSanto
Liz Gateley
Russell Mulcahy
Joseph P. Genier
Producent Tyler Posey
Blaine Williams
Dĺžka časti 40 – 43 minút (jedna časť)
Produkčná spoločnosť Adelstein Productions
DiGa Vision
First Cause, Inc.
Lost Marbles Television
MGM Television
Siesta Productions
Vysielanie
Pôvodné 2011 – 2017
MTV
Externé odkazy
mtv.com/shows/teen-wolf

Teen Wolf je americký nadprirodzený televízny seriál, ktorý vytvoril producent Jeff Davis pre stanicu televíznu stanicu MTV. Námet pobral z filmu z roku 1985, ktorý nesie rovnaký názov. Hlavnou postavou seriálu je Scott McCall (Tyler Posey), ktorý po premene na vlkolaka ochraňuje tak ako seba tak i svojich blízkych či svoje mesto Beacon Hills pred rôznymi bytosťami a inými hrozbami.

Teen Wolf mal premiéru 5 júna 2011 a skončil 24. septembra v roku 2017. Seriál obdržal predovšetkým pozitívne recenzie od kritikov a získal pomerne veľké množstvo ocenení. Najmä pri udeľovaní cien Teen Choice Awards, celkovo ich tam získal až 13.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Teen Wolf sa zaoberá životom mladého Scotta McCalla, ktorý od detstva žije so svojou matkou Mellisou, ktorá pracuje ako zdravotná sestra vo fiktívnom kalifornskom meste Beacon Hills. Scott sa hneď v úvode stáva hlavným vlkolakom všetkých sérií, po tom ako ho v jednu noc pohryzne alfa vlkolak a jemu sa tak zmení celý život. Pohryznutie mu dá ale jednu výhodu, a to možnosť ochrániť svojich blízkych a rodné mesto Beacon Hills, ktoré je majákom pre nadprirodzené javy a bytosti.

Scott ma ako vlkolak možnosť rozvíjať svoje fyzické schopnosti a zmysly. No nie všetko ide ako po masle, musí ovládať aj živočíšne inštinkty, ktoré sú ale problémom, nakoľko sú umocnené pocitmi agresie a splnom Mesiaca. I keď to Scott nemá ľahké, buduje si romantické city k novej spolužiačke Allison Argentovej. Háčik je ale v tom, že Allison je dcéra Chrisa Agenta - lovca vlkolakov. Scottovi pomáha prežiť tento nový a neobyčajný život jeho verný priateľ Stilles, syn šerifa v Beacon Hills a rodený vlkolak Derek Hale.

Všetko to nadprirodzene, čo sa za posledné roky v mestečku Beacon Hills odohráva má ale i dopad na ďalších študentov. Po neúspešnej premene Lydie Martinovej, populárnej a bystrej študentke, sa Lydia dozvedá, že je banshee - posol smrti. Naopak Jackson Whittemore, hráč lakrosového tímu sa stane kanimou - jašterový netvor.

S pribúdajúcimi hrozbami sa k Scottovi a jeho pomaly sa rozrastajúcej svorke sa pridáva aj Isaac Lahey - beta Derekovej svorky, Ethan a Aiden - alfy, ktoré sa dokážu spojiť v obrovského vlkolaka, Malia Hale, ktorá ale netradične nemá podobu vlkolaka, ale kojota. Do Beacon Hills ale zavíta aj Kira Yukimura, ktorá postupom času zistí, že je kitsune - líškou. Vo 4. sérií sa prvý krát stretávame aj s Liamom Dunbarom - beta Scottovej svorky. A na záver prichádza do Beacon Hills aj Theo Raeken, Scottov a Stillesov starý známy.

Obsadenie a postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tyler Posey ako Scott McCall (1. – 6. séria) Bežný tínedžer, ktorého život sa ale v jeden deň úplne zmení. Po premene na vlkolaka spolu so svojim verným priateľom Stilesom odhaľuje nebezpečné spojitosti s nadprirodzeným, ktoré sa v Beacon Hills vyskytuje často. Scott sa postupom času stal "pravou alfou".
  • Dylan O’Brien ako Stiles Stilinski (1. – 6. séria) Stiles je Scottov najlepší priateľ už od detstva. I keď nemá žiadnu nadprirodzenú schopnosť, má talent na riešenie záhad. Má veľkú slabosť pre Lydiu Martinovú. Dylan O’Brien neskôr stvárnil aj Nogitsune - démon, ktorý Stilesa posadol a stal sa tak zápornou postavou 3B série.
  • Holland Roden ako Lydia Martin (1. – 6. séria) Populárne a obľúbené dievča na miestnej škole v Beacon Hills. Taktiež je dobrou priateľkou Allison Argentovej. Po neúspešnej premene na vlkolada Peterom Halom - strýkom Dereka Hala, zisťuje, že je o niečo viac a to banshee, ktorej schopnosti sa na nej začnú prejavovať
  • Crystal Reed ako Allison Argent (1. – 3. séria)/Marie Jeanne Valet (5. séria ako hosťujúca hviezda) Pochádza z rodiny lovcov vlkolakov, je Scottova prvá láska, no vyzdvihnúť sa musí najmä jej zaobchádzanie s lukom a šípmi, vďaka čomu svojím priateľom neraz pomohla pri boji s nadprirodzenými silami. M. J. Valet taktiež pochádza z rodiny Argentovcov, objavila sa len v jednej časti, v ktorej bolo viacej vysvetlené o nadprirodzenej bytosti zvanej La Bête du Gévaudan (beštia z Géveudan)
  • Tyler Hoechlin ako Derek Hale (1. – 4. séria, 6. séria ako hosťujúca hviezda) Je starší vlkolak pochádzajúci z poprednej rodiny Halovcov z Beacon Hills. Z počiatku nemal so Scottom a jeho svorkou dobrý vzťah, no ukázalo sa, že nie raz im bol nápomocný.
  • Colton Haynes ako Jackson Whittemore (1. – 2. séria, 6. séria ako hosťujúca hviezda)
  • Shelley Hennig ako Malia Tate/Hale (3. séria: vedľajšia rola; od 4. série hlavná rola)
  • Arden Cho ako Kira Yukimura (3. séria: vedľajšia rola; 4. – 5. séria: hlavná rola)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Teen Wolf (2011 TV series) na anglickej Wikipédii.B