Tenzid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Tenzidy sú zvlhčujúce látky, ktoré znižujú povrchové napätie tekutín, čím umožňujú ľahšie prenikanie a menšie medzipovrchové napätie medzi kvapalinami.

Princíp účinku a vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Micela - lipofilné konce molekuly tenzidu sa rozpúšťajú v oleji, zatiaľ, čo hydrofilné ionizované konce sa orientujú smerom von a tým zakrývajú zvyšok hydrofóbnej micely.

Tenzidy znižujú povrchové napätie vody adsorpciou na rozhraní kvapaliny a plynu. Podobne znižujú medzipovrchové napätie medzi olejom a vodou tak, že sa adsorbujú na rozhraní medzi kvapalinami. Mnohé tenzidy dokážu tvoriť agregáty vnútri fázy kvapaliny. Jeden typ agregátu sa nazýva micela. Koncentrácia, pri ktorej začína tenzid tvoriť micely vnútri rozpúšťadla, sa nazýva kritická micelárna koncentrácia. Keď tvoria tenzidy micelu vo vode, ich "chvosty" (hydrofóbne konce, zvyčajne uhľovodíkové reťazce) tvoria jadro podobné olejovej kvapôčke a ich ionizované (alebo aspoň polárne) "hlavy" tvoria vonkajší obal, ktorý udržuje kontakt s vodou. Agregáciou tenzidu v olejovej fáze vzniká takzvaná inverzná micela. Pri inverznej micele tvoria hlavy jadro, kým chvosty udržujú kontakt s okolitou olejovou fázou.

Surfaktanty sú podľa polarity hlavy molekuly delené do štyroch základných skupín:

Termodynamika systémov s tenzidmi má veľký teoretický i praktický význam. Dôvodom je, že patria medzi systémy na prechode medzi usporiadanými a neusporiadanými systémami. V roztoku tenzidu môže existovať usporiadaná fáza (micely) a neusporiadaná fáza (voľné molekuly tenzidu v roztoku a/alebo voľné ióny).

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tenzidy hrajú dôležitú úlohu v mnohých odboroch, technológiách a výrobkoch, vrátane:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]