Preskočiť na obsah

Teodóz Pečerský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätý Teodóz Pečerský
kresťanský svätec, zakladateľ spoločného mníšskeho života na Kyjevskej Rusi
kresťanský svätec, zakladateľ spoločného mníšskeho života na Kyjevskej Rusi
Narodenieokolo 1008
Vasylkiv, Ukrajina
Úmrtie3. máj 1074
Kyjev, Ukrajina
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Teodóz Pečerský

Svätý Teodóz Pečerský (ukr. Феодосій Печерський; * okolo 1008, Vasylkiv, Ukrajina – † 3. máj 1074, Kyjev)[1] bol kresťanský svätec, zakladateľ spoločného mníšskeho života na Kyjevskej Rusi. Je uctievaný ako prepodobný.

Narodil sa neďaleko Kyjeva. Už ako chlapca ho priťahovalo mníšstvo a viedol prísny život. Neskôr tajne odišiel z domu a išiel za starcom Antonom. Po niekoľkých rokoch ho matka našla a chcela odviesť domov, ale on ju presvedčil, aby sama vstúpila do monastiera. V roku 1054 bol Teodóz vysvätený za kňaza. Onedlho bol zvolený za igumena (predstaveného mníchov) Kyjevsko-pečerského monastiera (neskôr povýšený na lavru). V roku 1062 zaviedli v monastieri studitský typikon. Namiesto dovtedajšieho spôsobu sa zaviedol spoločný mníšsky život.

Prepodobný Teodóz viedol prísny asketický život. Veľký pôst trávil zatvorený v osobitnej jaskyni. Teodóz sa nebál postaviť ani proti predstaviteľom svetskej moci.

Po smrti preniesli 14. augusta 1092 jeho neporušené telo do nového monastierskeho chrámu. Tam sa nachádza doteraz.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://slovari.yandex.ru/~книги/БСЭ/Феодосий%20Печерский[nefunkčný odkaz]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Teodóz Pečerský, prepodobný : 3. máj, 14. august." In: Antonín Čížek: Synaxár : Životy svätých. Prešov : Spolok biskupa Petra Pavla Gojdiča, 1998, s. 227-229. ISBN 80-967341-1-3
  • "Uspenie Prepodobného otca nášho, Teodozija, igumena Kyjevsko - Pečerského kláštora a zakladateľa ruského rehoľníckeho spoločného života." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 715-718. ISBN 80-7165-381-0