Tervel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Tervel pozri Tervel (rozlišovacia stránka).

Tervel bol bulharský chán pravdepodobne v rokoch 701718, nemanželský syn chána Asparucha.


Podpora cisárovi Justiniánovi[upraviť | upraviť zdroj]

Chronológia jeho vládnutia je nejasná, po prvýkrát sa spomína v byzantských zdrojoch z roku 704, kedy sa na neho obrátil zosadený cisár Justinián II. so žiadosťou o pomoc. V roku 705 Tervelova armáda o sile 15 000 jazdcov pomohla Justiniánovi II. opätovne získať trón, za žo Tervel získal mnohé dary, vrátane titulu kaisar (lat. caesar), z čoho vznikol neskorší titul cár, a olovenú pečať s nápisom Matka Božia, pomôž cézarovi Tervelovi. Bulharsko tiež získalo územné ústupky v regióne Zagora v Trácku, cez ktorú viedli dôležité obchodné cesty. Tervel sa mal tiež oženiť s Justiniánovou dcérou Anastasiou, ale nevieme či sa tak stalo.

O tri roky neskôr Justinián II. uskutočnil vojenské ťaženie do zagorského regiónu, aby si ho vybojoval späť, ale v bitke pri Anchiale bol porazený.

Konflikt v Malej Ázii[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 711 si Justinián opäť vyžiadal od Tervela vojenskú podporu proti vzbúrencom v Malej Ázii, ale dostal len malý kontingent 3 000 mužov. Justiniána v boji proti Filippikovi zajali a popravili.

Chronologický nesúlad[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa niektorých chronológií Tervel umrel v roku 715, podľa byzantského kronikára Teofana Spovedníka sa však zúčastnil reštaurácie zosadeného cisára Anastasia II., ktorý nahradil Filippika v roku 718 alebo 719.

Ak Tervel žil tak dlho, musel to byť on, kto uzavrel v roku 716 opätovnú dohodu s byzantským cisárom Teodosiom III. ktorá upevnila hranice medzi Bulharskom a Byzantskou ríšou, potvrdila príslušnosť Zagory k Bulharsku ako aj každoročnú platbu tribútu Bulharom. Chán Tervel nazval toto spolužitie Byzantskej ríše a Bulharska vzájomnou výhodnou spoluprácou. Musel to byť tiež on, kto bránil Konštantínopol pred nájazdmi Arabov, ktorí sa ho v rokoch 717–718 druhýkrát pokúšali dobyť.

Treba však uviesť aj to, že Teofan na inom mieste uvádza meno buharského chána, ktorý uzatvoril zmluvu v roku 716 ako Kormesios, čo je Tervelov neskorší následník Kormesij.


Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tervel


Tervel
Vladárske tituly
Predchodca
Asparuch
chán
701? – 718?
Nástupca
Ajjar