Texas A&M University

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hlavná budova areálu univerzity

Texas A&M University (často označovaná ako A&M, alebo TAMU) je verejnovýskumná univerzita, nachádzajúca sa v College Station v americkom štáte Texas. Možno ju považovať za vlajkovú loď vyššieho vzdelávania v Texase. Je šiestou najväčšou univerzitou v Spojených štátoch s počtom študentov nad 50 000.[1] Na pôde univerzity prebieha výskumná činnosť v projektoch, sponzorovaných agentúrami ako sú National Aeronautics and Space Administration (NASA), National Institutes of Health, National Science Foundation, a Office of Naval Research. Výsledky školy sú pozoruhodné najmä v odboroch klonovanie zvierat a priemysel ťažby ropy.

Prvá inštitúcia verejného vysokého vzdelávania v Texase otvorila svoje brány 4. októbra 1876[2] pod názvom Agricultural and Mechanical College of Texas. Jej pôvodným zámerom bolo vzdelávanie v poľnohospodárstve a vojenskej technike. V šesťdesiatych rokoch prebehla desegregácia univerzity a vzhľadom na zvyšujúcu sa akademickú úroveň a zväčšujúci počet študijných odborov texaskí zákonodarcovia v roku 1963 premenovali vysokú školu na Texas A&M University. Písmená "A&M", sú pôvodne skratkou pre "Agricultural and Mechanical" (Poľnohospodárska a strojárska), dnes ale zostávajú len spojnicou s minulosťou školy. Študenti univerzity, jej absolventi a univerzitné tímy sú prezývaní „Aggies“.

Areál školy je jeden z najväčších v Spojených štátoch, rozkladá sa na ploche 22 km². Nachádza sa tam prezidentská knižnica Georgea Busha (George Bush Presidential Library). V areáli školy býva približne jedna pätina študentov. Na pôde univerzity pôsobí približne 800 oficiálne uznaných študentských organizácii. A&M má dve hlavné pobočky: Texas A&M v Galvestone a Texas A&M University V Katari. Univerzita ponúka akademické tituly vo viac ako 150 odboroch prostredníctvom desiatich pracovísk a 18 výskumných inštitúcií.

Profesori[upraviť | upraviť zdroj]

Slávni absolventi[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Enrollment Surpasses 50,000 For First Time In History [online]. Texas A&M University, [cit. 2011-09-10]. Dostupné online. Archivované 2012-04-02 na Wayback Machine
  2. Texas A&M University Facts [online]. Texas A&M University, [cit. 2008-09-03]. Dostupné online. Archivované 2010-06-10 z originálu.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Texas A&M University na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]