William Pailes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Arthur Pailes
Astronaut NASA
William Pailes
Št. príslušnosťUSA
Narodenie26. jún 1952 (69 rokov)
Hackensack, New Jersey, USA
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťplukovník USAF
Čas vo vesmíre4 dní 1 hodina 44 minút
Kozmonaut od1982 NASA
MisieSTS-51-J
Znaky misiíSts-51-j-patch.png
Kozmonaut do1988

William Arthur Pailes (* 26. jún 1952, Hackensack, New Jersey, USA) je americký vojak, astronaut, 186. človek vo vesmíre po lete v raketopláne.

Krátky životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho život je úplne venovaný službe v armáde. V roku 1974 ukončil úspešne United States Air Force Academy v odbore informatika, kde získal titul bakalára. V roku 1981 získal titul magistra v rovnakom odbore na Texas A&M University. Bol vojenským letcom na viacerých základniach v USA a Veľkej Británii. V roku 1982 bol zaradený do armádneho výcvikového strediska budúcich astronautov, po troch rokoch absolvoval let raketoplánom a potom sa vrátil k vojenskej službe. Zo strediska kozmonautov USAF odišiel v roku 1988. Používal prezývku Bill.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Zúčastnil sa rýdzo vojenskej misie, špionážnej a tiež veľmi utajovanej, s označením NASA STS-51-J, podľa evidencie COSPAR 1985-092A. V posádke boli samí vojaci-dôstojníci: plukovník Karol Bobko, podplukovník Ronald Grabe, major David Hilmers, plukovník Robert Lee Stewart a major William Pailes z kozmickej divízie USAF. Počas letu, ktorý štartoval na kozmodróme Cape Canaveral Air Force Station na Floride 3. októbra 1985 vypustili dve vojenské družice typu DSCS-3 s desaťročnou životnosťou a po štyroch dňoch sa vrátili v poriadku na leteckú základňu Edwards v Kalifornii. Počas letu raketoplán dosiahol výškový rekord 515 km nad Zemou.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Pailes na českej Wikipédii.