Preskočiť na obsah

Robert Lee Stewart

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Robert Lee Stewart
Astronaut NASA
Robert Lee Stewart
Št. príslušnosťUSA
Narodenie13. august 1942 (81 rokov)
Washington D.C., USA
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťbrigádny generál
Čas vo vesmíre12 dní 49 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-41-B, STS-51-J
Znaky misií
Kozmonaut do1986
Stewart pri samostatnom lete vesmírom testuje manévrovaciu jednotku MMU. Záber vznikol pri jeho prvej misii, STS-41-B.

Robert Lee Stewart (* 13. august 1942, Washington D.C., USA) je americký vojenský letec a kozmonaut z programu raketoplánov.

Mladosť a výcvik

[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval štúdium univerzity v Mississippi (The University of Southern Mississippi), kde sa stal v roku 1964 inžinierom matematiky. Majstrom kozmických vied sa stal na texaskej univerzite v Arlingtone (University of Texas at Arlington) roku 1971. Potom lietal ako testovací pilot na základni Edwards, odkiaľ bol vybraný roku 1978 do oddielu kozmonautov NASA ako astronaut špecialista. V tej dobe bol majorom, ženatý, s dvoma deťmi.[1]

Lety do vesmíru

[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvý let sa uskutočnil s raketoplánom Challenger pri misii STS-41-B v roku 1984, čo bol desiaty let raketoplánov USA. Na palube s ním boli Vance Brand, Robert Gibson, Bruce McCandless, Ronald McNair. Obe družice - Westar a Palapa 2, ktoré mali vypustiť, sa na stanovené obežné dráhy nedostali a tak let nepatril k úspešným.

Rok na to letel znova. Bol to let financovaný armádou, rýdzo vojenský. Štart z Kennedyho vesmírneho strediska, aj pristátie na domovskej základni Edwards v Kalifornii bolo rovnaké ako počas predchádzajúceho letu. Oboje bolo v tajnosti, na palube raketoplánu Atlantis bol plukovník Karol Bobko, pplk. David Hilmers, plk. Robert Stewart a major William Pailes. Počas štyroch dní na orbite vypustili dve identické špionážne družice USAF typu DSSS - 3 (tiež označované ako USA 11, USA 12).

Týmito letmi sa stal 135. kozmonautom Zeme, na orbite strávil 12 dní.

V roku 1993 už v hodnosti brigádneho generála nastúpil do vedenia spoločnosti Nichols Research Corp, Colorado Springs.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 461. (po česky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Robert Lee Stewart na českej Wikipédii.