Bruce McCandless

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bruce McCandless
Astronaut NASA
Bruce McCandless
Št. príslušnosť USA
Narodenie 8. jún 1937 (80 rokov)
Boston, Massachusetts, USA
Predchádzajúce zamestnanie inžinier, námorný pilot
Hodnosť kapitán US Navy
Čas vo vesmíre 13 dní 31 minút
Čas výstupov do otvoreného vesmíru 12 hodín a 12 minút
Kozmonaut od 1966
Misie STS-41-B, STS-31
Znaky misií Sts-41-b-patch.pngSts-31-patch.png
Kozmonaut do 1990

Bruce McCandless (* 8. jún 1937, Boston, Massachusetts, USA) je bývalý americký kozmonaut z programov Skylab a letov s raketoplánmi STS.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval akadémiu amerického vojenského námorníctva (U.S. Naval Academy), potom pokračoval v štúdiu na Stanfordovej univerzite, ktorú ukončil v roku 1965 s titulom inžiniera elektrotechniky. Bol vybraný do piatej skupiny amerických kozmonautov NASA v roku 1966. Po výcviku sa zaradil do záložnej posádky Skylabu 2 a potom sa zaškolil na lety s raketoplánmi. Vzdelanie si ešte doplnil na univerzite v Houstone. Je ženatý a má dve deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Táto slávna fotografia zobrazuje McCandlessa pri použití nepripútaného MMU (Manned Maneuvering Unit) počas letu STS-41-B v roku 1984.
STS-41-B

Osemnásť rokov od vstupu do NASA, vo februári 1984, prvýkrát odštartoval do vesmíru na palube raketoplánu Challenger, pri osemdennej misii STS-41-B, desiatom lete raketoplánu vôbec. Posádku raketoplánu tvorili: Vance Brand, Robert Gibson, Bruce McCandless, Ronald McNair a Robert Stewart. Počas letu boli vypustené družice Westar 6, Palapa B2, tie však nezačali fungovať.

Tento let však predsa len zaznamenal jeden úspech - počas neho bol vykonaný vôbec prvý nepripútaný výstup do otvoreného kozmu. Vykonal ho Bruce McCandless a fotografia z tohto výstupu sa stala celosvetovo populárna. Pozmenená fotografia sa objavila aj na obale albumu Safe Trip Home britskej speváčky Dido, kvôli čomu bol vedený súdny proces.[1][2]

Štart aj pristátie boli na Floride na Kennedyho vesmírnom stredisku.

STS-31

Na druhý let do vesmíru čakal ďalších 6 rokov. Letel v raketopláne Discovery na jar 1990, počas päťdenného letu vypustili Hubblov vesmírny ďalekohľad. Posádka: Loren Shriver, Charles Bolden, McCandless, Steven Hawley a Kathryn Sullivanová. Štartovali na Floride, pristáli na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Počas svojich dvoch letov vo vesmíre strávil 13 dní a je zapísaný ako 133. kozmonaut Zeme.


Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Pol roka po lete vo svojich 53 rokoch z NASA odišiel. V roku 1993 sa zamestnal vo firme Martin Marietta Astronautics Co. v Denveri.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr (1982). Sto hvězdných kapitánů. Práce.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]