Loren James Shriver

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Loren Shriver)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Loren James Shriver
Astronaut NASA
Loren James Shriver
Št. príslušnosťUSA
Narodenie23. september 1944 (78 rokov)
Jefferson, Iowa, USA
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťplukovník USAF
Čas vo vesmíre16 dní 2 hodiny 4 minúty
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-51-C, STS-31, STS-46
Znaky misií51-c-patch.jpgSts31 flight insignia.pngSts-46-patch.png
Kozmonaut do1995

Loren James Shriver (* 23. september 1944, Jefferson, Iowa, USA) je americký letec a bývalý kozmonaut z raketoplánov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval vojenskú leteckú akadémiu (USAF Academy) a v roku 1967 tu získal titul inžiniera. Majstrom v odbore astronautických vied sa stal v roku 1968 (Purdue University). Zostal v armáde a na vojenskej základni Edwards Air Force Base pracoval ako testovací pilot. Odtiaľ bol vybraný do tímu kozmonautov NASA ako astronaut – pilot. V tom čase bol kapitánom amerického vojenského letectva, ženatý a mal štyri deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Svoj prvý let absolvoval v roku 1985 a bola to expedícia vojenská. Na palube raketoplánu Discovery s ním leteli štyria vojaci – Thomas Mattingly, James Buchli, Gary Payton a Ellison Onizuka. Novinári ani nemali, kvôli utajeniu, prístup k miestu štartu. Jedným z dosiahnutých cieľov bolo vypustenie špionážnej družice typu Magnum nad Indický oceán. Štartovali z Kennedyho vesmírneho strediska. Pristáli na základni Edwards.

Po druhýkrát letel v raketopláne Discovery na jar 1990. Počas päťdenného letu vypustili Hubbleov vesmírny ďalekohľad. Posádka: Loren Shriver, Charles Bolden, Bruce McCandless, Steven Hawley a Kathryn Sullivanová. Štartovali na Floride, pristáli na základni Edwards v Kalifornii.

Tretím letom bola sedemdenná misia STS-46 raketoplánu Atlantis. Sedemčlenná posádka bola v zložení Loren Shriver, Andrew Allen, Jeffrey Hoffman, Marsha Ivinsová, Franklin Chang-Diaz, Claude Nicollier a Talian Franco Malerba. Počas letu na obežnú dráhu vypustili družicu Eureka a na vlečnom lane družicu TSS. Tu potom stiahli naspäť na palubu a pristáli na Floride.

Loren je v histórii zapísaný ako 156. kozmonaut Zeme. Vo vesmíre strávil 16 dní.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Aj po ukončení aktívnej služby v tíme kozmonautov v NASA ostal v rôznych funkciách a to ako v Houstone, tak aj na myse Canaveral.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]