Preskočiť na obsah

The Valachi Papers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O filme pozri Valachiho svedectvo.


The Valachi Papers (vydané nakladateľstvom Bantam Books, New York 1969; v češtine pod názvom Valachiho svědectví z roku 1987) je kniha, ktorú napísal americký novinár Peter Maas. Opisuje v nej udalosti, ktoré mu predložil sám Joseph Michael Valachi na 1180 stranách strojopisu. Kniha vychádza zo skutočných udalostí.

Valachiho svedectvo by nemohlo byť v skutočnosti napísané bez pomoci a podpory mnohých zainteresovaných jednotlivcov, obzvlášť na ministerstve spravodlivosti a FBI.

Na sklonku júna 1964 - presný dátum si už nikto napamätá - vyzvalo ministerstvo spravodlivosti Josepha Valachiho, ktorý podľa slov vtedajšieho ministra spravodlivosti Roberta Kennedyho prispel "doteraz najväčšou sumou informácií v boji proti organizovanému zločinu a vydieračstvu v Spojených štátoch", aby spísal históriu svojej kariéry v podsvetí. Trinásť mesiacov pracne chŕlil viac ako 300 000 slov do poznámkových blokov a líčil svoje pôsobenie v americkej Cosa Nostre. To, čo postupne vznikalo, nebol zďaleka len zoznam zločinov, ale jedinečný a vyčerpávajúci portrét, zachytávajúci takmer deň po dni 30 rokov života v organizovanom podsvetí.

Pred Valachiho svedectvom sa objavili knihy o čomsi, čo sa rôzne a hmlisto nazývalo gang, mafia alebo syndikát, ich autori boli vždy ľudia zvonka - sociológovia, prokurátori, bývalí detektívi atď. Valachi prvýkrát podal nezaujaté, detailné svedectvo, aké môže poskytnúť len zasvätenec - často surové, niekedy humorné, vždy však skutočné.

Joseph Michael Valachi mal neskutočne presnú a famóznu pamäť. Mnoho ľudí sa snažilo jeho pamäť zdiskreditovať, ale nikomu sa to nikdy nepodarilo. Valachi dobre vedel, že ak by pri svojich spisoch čo i len jedenkrát zaklamal, všetky informácie, ktoré príslušným úradom podal, by boli považované za nepresné a vymyslené.