Thocomerius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Thocomerius, Tihomir, Togomer, Totomer, Tugomir alebo Tok-Timur († 1310) bolo knieža Valašského kniežatstva a kumánsky/rumunský vojvoda. Zachovalo sa o ňom veľmi málo. Avšak jeho meno sa spomína v jednom z dokumentov uhorského kráľa Karola Roberta a spája sa s príbuzenským vzťahom voči Basarabovi I., zakladateľovi zjednoteného Valašského kniežatstva, označujúc ho za jeho pravdepodobného otca. Okolnosti jeho smrti v roku 1310 nie sú dodnes jasné.

Etymológia[upraviť | upraviť kód]

Niekedy sa zvykne označovať jeho meno aj s legendárnym panovníkom Rumunska 17. storočia - Radu Negrom.

Súčasní historici prišli k záveru, že meno zjavne pochádza zo slovanského základu mena Tichomír, ktoré sa skladá z dvoch koreňov - тихо (po slovensky: ticho) a мир (po slovensky: mier). Do úvahy pripadá aj možný vplyv Bulharska; v čase jeho vlády bol totiž v susednej krajine na čele bojar Tichomir. Ťažko však označiť tento variant za správny, nakoľko je dosť nepravdepodobné, že by sa vládca jednej krajiny inšpiroval menom vládcu krajiny druhej. Teória Aurela Deceia, ktorú podporil aj Neagu Djuvara hovorí o tom, že Thocomerius je slovo pretvorené zo slova Tocomerie, ktoré sa spomína v ruských kronikách.

Možný je aj vplyv Mongolov a ich panovníka Tok-Timura, nakoľko sa ich ríša rozprestierala v tejto oblasti a samtné východné časti Valašského kniežatstva boli pod kontrolou tohto turko-tatárskeho kmeňa.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]


Thocomerius
Vladárske tituly
Predchodca
Bărbat
knieža
12901310
Nástupca
Basarab I. Zakladateľ