Tichá Orlice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tichá Orlice medzi Ústím nad Orlicí a Libchavami

Tichá Orlice je rieka vo východných Čechách. Je ľavostrannou zdrojnicou rieky Orlice spolu s Divokou Orlicou, meria 107,5 km, povodie zaberá plochu 755,4 km² a v mieste sútoku dosahuje priemerný prietok 7,4 m³/s.

Pramení na severozápadnom svahu vrchu Jeřáb (1 003 m n. m.) nad obcou Horní Orlice v nadmorskej výške 760 m n. m., juhovýchodne od mesta Králíky. Na krátkych úsekoch tečie sprvu na západ, následne na severozápad, pri meste Králíky sa opäť stáča na západ. V blízkosti obce Mladkov sa oblúkom stáča na juh, pod mestom Jablonné nad Orlicí vytvára tri výrazné oblúky, severozápadným smerom preteká cez Letohrad a za mestom mení smer toku na juhozápad. V Ústí nad Orlicí sa prechodne stáča na západ, ďalej za mestom preteká hlboko zarezaným údolím a pri osade Bezpráví vytvára veľký meander. V meste Choceň utvára ďalší veľký meander a po opustení mesta sa definitívne stáča severozápadným smerom. Na dolnom toku výrazne meandruje, preteká kultúrnou krajinou, napája sústavu niekoľkých rybníkov (napr. Velký Karlov) a koryto rieky križujú viaceré zavlažovacie kanály. Južne od obce Albrechtice nad Orlicí sa v nadmorskej výške 247 m n. m. spája s vodami Divokej Orlice.

Významnejšími prítokmi sú ľavostranné Černovický potok, Orličský potok, Tiscový potok, Čermenka, Třebovka, Řetovský potok a pravostranné Lukavický potok, Potočnice.

Rieka preteká cez Dolní Orlice, Mladkov, Jablonné nad Orlicí, Letohrad, Ústí nad Orlicí, Brandýs nad Orlicí, Choceň, Čermná nad Orlicí a Borohrádek.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]