Time for prints

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Modelka, ilustračný obrázok

Time for prints (TFP), v preklade „čas za fotografie“, je forma spolupráce fotografa a modelky resp. modela na fotení, pri ktorej nie sú žiadnej strane účtované peniaze a obe strany môžu výsledné fotografie použiť na svoju prezentáciu.

Tento termín sa používa s rôznymi kombináciami: Time/Trade/Test For Prints/Portfolio/Pictures, poprípade s koncovkou CD, často skracované na TFP resp. TFPCD či TFP/CD. Doslovný preklad je čas za fotografie. Pridanie skratky CD znamená len to, že výsledok bude predaný druhej strane na kompaktnom nosiči, inak môžu byť predané aj inými formami. To ako sa výsledné fotky dostanú k druhej strane je zvykom dohodnúť si pred fotením, písomne alebo slovne, rovnako ako prípadné iné náklady, ktoré do TFP nebudú patriť a bude si ich musieť jedna zo strán finančne uhradiť.

Od TFP by sa nemalo očakávať:

  • peniaze (okrem potrebných nákladov na fotografovanie, napr. doprava)
  • povýšenecké správanie sa fotografa k modelke – TFP je o prístupe rovného s rovným
  • apriori druhoradú kvalitu výsledných sníkov – TFP nie je o odbytí výslednej kvality
  • voľné poňatie či výklad dohody – štandardom býva písaná zmluva, ktorá aspoň v odrážkach ale jasne zhŕňa práva a povinnosti zúčastnených strán
  • nelimitované práva na používanie fotografií zo strany fotografa – najmä pri aktoch by malo byť špecifikované, akým spôsobom sa môže fotografia použiť. Fotografovi väčšinou zostáva autorské právo na fotografiu, ale model/ka by mal/a mať v zmysle zákona určité slovo, čo sa týka spôsobu použitia.
  • nelimitované množstvo fotokópií pre modela/ku – vytváranie fotokópií nie je lacné a výťažkom spolupráce by mal byť rozumný počet fotiek reprezentatívnej kvality.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Time for print na českej Wikipédii.