Times New Roman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Times New Roman
Porovnanie fontov Times New Roman a Georgia

Times New Roman je jedno z najpoužívanejších serifových typografických písiem. Bolo navrhnuté v roku 1931 Stanleym Morison a Victorom Lardentom pre britský denník The Times. Tvorcovia vychádzali zo staršieho písma Plantin, ktoré upravili pre lepšiu čitateľnosť a úsporu miesta.

Pre nový font sa vžilo označenie Times New Roman. Prvýkrát bolo písmo použité v denníku The Times 3. októbra 1932.

Vďaka svojej všadeprítomnosti mal Times New Roman veľký vplyv na ďalší vývoj mnohých fontov pred aj po nástupe digitálnych médií. Príkladom je písmo Georgia, ktoré má veľmi podobný rez, ale o niečo širšie serify (tiež pätky; má však "skákajúce číslice").

Hoci denník The Times font naďalej nevyužíva, je Times New Roman hojne používané pre sadzbu kníh. Najmä vďaka prijatí spoločnosťou Microsoft (font je používaný ako predvolený vo väčšine jej textových procesorov a internetových prehliadačov) sa tak stalo jedným z najpoužívanejších typografických písiem histórie.

Times New Roman je komerčný font licencovaný firmou Monotype, ktorý je možné v jeho najnovších verziách (napr. Verzia 5.x) získať iba jeho zakúpením alebo zakúpením softvéru, ktorého tvorcovia zaplatili za licencie. Staršie verzie tohto fontu (napr. verzia 2.82 z roku 2000) obsahujúce menší počet znakov je možné získať bezplatne, ale len ako freeware s obmedzenými možnosťami použitia.

Vo svete slobodného softvéru sa zvyčajne miesto fontu Times New Roman používa jeden z fontov šírených pod slobodnou licenciou, napríklad: Liberation Serif, Nimbus Roman No9 L, FreeSerif a podobne.

Okrem označenia Times New Roman sa pre toto písmo niekedy používa označenie Times Roman. Písmo Times Roman je licencované (predávané) firmou Linotype, zatiaľ čo písmo Times New Roman je licencované (predávané) firmou Monotype. Tieto dve konkurenčné písma sú prakticky úplne identické a rozdiely je možné vidieť len v nepatrných detailoch vzhľade niektorých znakov (napr. Číslica 5, alebo vo veľkom písmene S). Písmo Times New Roman dlhodobo nebolo predinštalované napr. v operačnom systéme Mac OS a naopak v ňom bolo písmo Times Roman od firmy Linotype. Až v novších verziách Mac OS X sú obe tieto písma predinštalované. Times Roman sa v mnohých aplikáciách v Mac OS dodnes používa ako predvolené serifové písmo.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Times Roman na anglickej Wikipédii a Times New Roman na českej Wikipédii.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]