Tomislav Ivančić

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tomislav Ivančić
Biografické údaje
Narodenie30. november 1938
Davor, Juhoslávia
Úmrtie17. február 2017 (78 rokov)
Záhreb, Chorvátsko
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Kňaz
Kňazská vysviacka1966

Mons. Dr. Tomislav Ivančić (* 30. november 1938, Davor[1] [2] – † 17. február 2017, Záhreb, Chorvátsko[3]) bol chorvátsky kňaz, spisovateľ, univerzitný profesor, zakladateľ hagioterapie [4] [5][6] a predseda Centra pre duchovnú pomoc.

Zo života[upraviť | upraviť zdroj]

Tomislav Ivančič sa narodil roku 1938 v Davore v Chorvátsku. Po filozofických a teologických štúdiách v Záhrebe a Ríme bol roku 1966 vysvätený za kňaza záhrebskej arcidiecézy. Po tom čo získal doktorský titul na pápežskej univerzite Gregoriáne obhajobou dizertačnej práce na tému „Beznáboženské kresťanstvo u D. Bonhoefera“, sa vrátil roku 1971 do Záhrebu, aby pôsobil ako profesor na teologickej fakulte Záhrebskej univerzity. Stal sa vedúcim katedry fundamentálnej teológie a spolupracovníkom a členom mnohých redakcií domácich i zahraničných časopisov a členom Zväzu chorvátskych prekladateľov.

Jeho oblasť bádania zahŕňala filozofiu, teológiu a literatúru, najmä však duchovnú dimenziu človeka, kde odkrýval možnosti novej evanjelizácie, ako aj potrebu rozvíjania duchovnej terapie, ktorá je popri somatickej a psychiatrickej terapii nenahraditeľná pri celkovej liečbe človeka, a to najmä v oblasti duševnej patológie a závislostí. Za týmto účelom rozvinul metódu hagioterapie a roku 1990 založil Centrum pre duchovnú pomoc, ktorého bol predstaveným.

Od roku 1972 pôsobil ako katechéta študentov a zakladateľ modlitbového hnutia v chorvátskej cirkvi. Bol zakladateľom spoločnosti „G-Wort“ (Zajednica Molitva i Rječ, MiR) a zároveň vedúcim početných seminárov pre duchovnú obnovu vo vlasti i v zahraničí. Od roku 1983 bol kanonikom dómskej kapituly.

V poslednej dobe svojho života viedol vo vlasti i v zahraničí prípravu odborníkov pre duchovnú pomoc a vedúcich evanjelizačných seminárov. Jeho odborné články vychádzajú v mnohých domácich i zahraničných časopisoch, mnohé knihy od neho sú preložené do cudzích jazykov a v nich i vydané.

Od roku 1998 do 2001 bol dekanom katolíckej teologickej fakulty Záhrebskej univerzity a roku 2001 ho zvolili za rektora tejto univerzity. V roku 1994 ho pápež Ján Pavol II. vybral za člena medzinárodnej teologickej komisie, ktorej vtedy predsedal vtedajší prefekt Kongregácie pre náuku viery, Joseph Ratzinger. Zomrel 17. februára 2017 v 78. roku života a v 51. roku kňazstva.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Napísal desiatky kníh, z ktorých takmer polovica bola preložená do cudzích jazykov a niekoľko vydaných len v cudzích jazykoch. Bol tiež členom Spoločnosti chorvátskych literárnych prekladateľov, redaktorom a spolupracovníkom vo veľkom množstve domácich a zahraničných katolíckych časopisov a zakladateľom vydavateľstva Teovizija [7]. Ivančićova bibliografia do roku 2010 vyšla v zborníku diel: Teologijom svjedočiti i naviještati (2010) [8].

Slovenské a české preklady[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

V 60. rokoch Tomislav Ivančić nahral v Taliansku tri CD s piesňami v chorvátskom jazyku. Vzhľadom na vzácnosť edícií a vtedajšiu prax mnohých vydavateľstiev neuvádzať rok, nie je zatiaľ presný rok vydania týchto gramofónových platní datovaný.


 • Zašto, O Bože - Ivan-Ivica Percl, Tomislav Ivančić, Glas Koncila CD 01-01, 2001, CD, hovorené slovo
 • Marijin Križni Put, Teovizija , 2003, MC, hovorené slovo
 • Susret sa Smislom. Meditacije Tomislava Ivančića, Teovizija , 2003, CD, hovorené slovo
 • Duhovne vježbe. Duhovno preobraziti čovjeka i društvo, Udruga Radio Marija, 2005, CD
 • Snaga Duhovne Dimenzije, Teovizija, 2006, 5 Cd
 • O krščanski meditaciji, Turno, 2018, CD

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://de.academic.ru/dic.nsf/dewiki/670644
 2. http://www.savjest.com/duznosnici1.php?s_osoba_id=6407[nefunkčný odkaz]
 3. Preminuo mons. dr. Tomislav Ivančić [online]. Večernji list, 2017-02-17, [cit. 2017-02-24]. Dostupné online. (po chorvátsky)
 4. http://www.vjera.pondi.hr/hagioterapija.htm
 5. Tomislav Ivančić - utemeljitelj hagioterapije [online]. Centar za hagioterapiju - Split. Dostupné online.
 6. H [online]. Lexikon, Martin Adámať. Dostupné online. Archivované 2010-01-27 z originálu.
 7. Ivančić, Tomislav [online]. Hrvatska enciklopedija, www.enciklopedija.hr, 2016-02-11. Dostupné online. (po chorvátsky)
 8. Kovač, Tomislav, Murić, Branko (prir.), Bibliografija radova Tomislava Ivančića (Bibliographia operum Tomislav Ivančić),u: Teologijom svjedočiti i naviještati. Zbornik radova u čast profesoru emeritusu Tomislavu Ivančiću (Theologia testimonum dicere et nuntiare. Miscellanea in honorem professoris emeriti Tomislav Ivančić), Tanjić, Željko, Kovač, Tomislav, Murić, Branko (ur.). Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2010. str. 927-944

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]