Torsen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 23:45, 15. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 10 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q676061))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diferenciál Torsen používaný v systéme Audi Quattro

Torsen (celým názvom Torsen traction) je druh samosvorného diferenciálu, montovaný do vozidiel kvôli optimálnemu rozdeleniu krútiaceho momentu medzi prednú a zadnú nápravu alebo medzi kolesami jednej nápravy. Názov „Torsen“ je odvodený z dvoch anglických slov - TORque (krútiaci moment) a SENsing (snímanie, predvídanie).

História

Prvý takýto mechanizmus sa skladal z dvoch závitových prevodov, ktoré boli spojené pomocou ozubených kolies. To bolo patentované v USA Alexandrom T. Brownom dňa 4. júna 1918. V roku 1958 Vern Gleasman patentoval Torsen Type 1 a v roku 1982 patent odkúpila firma Gleason Corporation. Od roku 2003 je vo vlastníctve firmy Toyoda Machine Works divízie Toyota Motor Company.

Príklady použitia

Mechanizmy tohto typu boli použité okrem iných aj vo vozidlách značiek Alfa Romeo, Audi (systém Quattro), Volkswagen (systém 4Motion), Hummer a veľa iných.