Tupozrakosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tupozrakosť alebo amblyopia je porucha zraku jedného oka, ktorá spôsobuje, že pacient na toto oko nevidí ostro napriek tomu, že oko je zdravé. Postihuje 1 – 5 % populácie.

Tupozrakosť vzniká v ranom veku často ako porucha schopnosti interpretovať obraz na sietnici v dôsledku strabizmu (škúlenia) a/alebo veľkého rozdielu refrakčnej chyby oboch očí. Oči sa nepozerajú na rovnaké body v priestore, a tak do mozgu prichádzajú dva konfliktné obrazy, na čo sa mozog adaptuje a jeden z obrazov "vypne". Pacient tak nevidí dvojmo, ale nevníma ani hĺbku. Problém je, že aj po odstránení príčiny vedúcej k dvojitému videniu (vhodné dioptrie, operačný zákrok) nemusí dôjsť k náprave. Tupozraké oko ďalej nevníma dostatočne kontrast (detaily sa zlievajú dokopy) a nevidí v 3D.

Tupozrakosť sa dá liečiť oklúziou – zakrytím zdravého oka oklúzorom (leukoplast, páska, kryt cez okuliare...). V minulosti sa nepodložene verilo, že existuje kritická doba, dokedy je možné tupozrakosť vyliečiť, a síce len v detstve. Ak sa mozog dieťaťa nenaučí interpretovať obraz z tupozrakého oka, dospelý pacient už toho nie je schopný. Toto vyvrátili nedávne štúdie.

Mozog je dostatočne plastický na to, aby sa v ľubovoľnom veku adaptoval a naučil vidieť oboma očami. Zdarným príkladom je napríklad neurologička Susan R. Barry (Stereo Sue), ktorá sa vhodným tréningom naučila vidieť 3D vo veku 48 rokov.


Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]