Tupozrakosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tupozrakosť alebo amblyopia je porucha zraku jedného oka, ktorá spôsobuje, že pacient na toto oko nevidí ostro napriek tomu, že oko je zdravé. Postihuje 1 – 5 % populácie.

Tupozrakosť vzniká v ranom veku často ako porucha schopnosti interpretovať obraz na sietnici v dôsledku strabizmu (škúlenia) a/alebo veľkého rozdielu refrakčnej chyby oboch očí. Oči sa nepozerajú na rovnaké body v priestore, a tak do mozgu prichádzajú dva konfliktné obrazy, na čo sa mozog adaptuje a jeden z obrazov "vypne". Pacient tak nevidí dvojmo, ale nevníma ani hĺbku. Problém je, že aj po odstránení príčiny vedúcej k dvojitému videniu (vhodné dioptrie, operačný zákrok) nemusí dôjsť k náprave. Tupozraké oko ďalej nevníma dostatočne kontrast (detaily sa zlievajú dokopy) a nevidí v 3D.

Tupozrakosť sa dá liečiť oklúziou – zakrytím zdravého oka oklúzorom (leukoplast, páska, kryt cez okuliare...). V minulosti sa nepodložene verilo, že existuje kritická doba, dokedy je možné tupozrakosť vyliečiť, a síce len v detstve. Ak sa mozog dieťaťa nenaučí interpretovať obraz z tupozrakého oka, dospelý pacient už toho nie je schopný. Toto vyvrátili nedávne štúdie.

Mozog je dostatočne plastický na to, aby sa v ľubovoľnom veku adaptoval a naučil vidieť oboma očami. Zdarným príkladom je napríklad neurologička Susan R. Barry (Stereo Sue), ktorá sa vhodným tréningom naučila vidieť 3D vo veku 48 rokov.


Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]