Preskočiť na obsah

Turecká káva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Výraz turecká káva môže znamenať aj tureckú mokku, pozri turecká mokka.
Turecká káva v sovietskej duritke

Turecká káva (hovorovo: turek, zriedkavo zastarano: káva s lógrom [1]) je slovenský a český variant kávy, pripravovaný zaliatím a sparením mletej zrnkovej kávy vriacou vodou podávaný v sklennom pohári. S kávou pripravovanou v Turecku má spoločný len názov.[2] Odborníci a znalci ale tento druh kávy príliš neoceňujú pre jeho horšie chuťové vlastnosti oproti iným druhom kávy.[2][3] Tureckú kávu možno pripraviť aj z kávy bez kofeínu.

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Na prípravu kvalitnej tureckej kávy je dôležité vybrať kvalitné kávové zrná, ktoré by nemali byť prepražené, dlho namleté[3] a mali by byť čerstvé. Ideálne je namlieť kávu krátko pred prípravou. Káva sa pripravuje z množstva 8 až 12 g. Voda by nemala prejsť varom.[2] Káva by sa mala zaliať vodou pri teplote ideálne 95 °C a nechať odstáť asi 3 minúty, aby schladla na teplotu asi 70 °C. Pri tejto teplote už došlo k dostatočnej extrakcii a káva by sa mala čo najrýchlejšie vypiť. Pri ďaľšom lúhovaní sa uvoľňujú horké triesloviny, ktoré škodia žalúdku, alebo látky kaziace káve chuť.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. lógr; turek. In: ORAVEC, Peter. Slovník slangu a hovorovej slovenčiny. Praha : Maxdorf, 2014. 327 s. ISBN 978-80-7345-326-8.
  2. a b c http://www.vitalia.cz/clanky/odbornik-na-kavu-cesi-chteji-sveho-turka/
  3. a b c http://www.kavarnik.cz/ceska-turecka-kava/

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Turecká káva na českej Wikipédii.