Ulmo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ulmo (nazývaný tiež Pán vôd) je fiktívna postava v Tolkienovom svete, Stredozemi.

Ulmo je po Manwëm a Varde tretím najmocnejším z Valar a Aratar. V Arde vládne vodám. Je sám a nemá ženu. Na suchú zem príliš nechodí, preferuje hlbiny mora a rieky. Jeho palác, Ulmonan, sa nachádza na dne Okružného mora, Ekkai. Len zriedkakedy dochádza do Valinoru, pred jeho postavením však žil s Manwëm v priateľskom vzťahu. O dianí na zemi k nemu dochádzajú správy cez rieky, potoky, jazerá a more. Ľuďom a elfom sa zjavuje v podobe veľkej prílivovej vlny, ktorá ich naplní desom. Jeho hlas je hlboký. Hrá na svoje rohy Ulumúri, vyrobené z bielych lastúr.

Pred vytvorením Arda v Hudbe Ainur bol najlepším spevákom a tvorcom hudby. Elfovia vďačia za svoje zručnosti v hudbe práve učeniu Ulma. Dokážu rozpoznať jeho hudbu v tečúcej vode alebo vo vlnách na mori. Ulmo nikdy nedôveroval Melkorovi a ten sa vždy bál mora, pretože more nemohlo byť skrotené.

Ulmo nikdy neopustil a vždy pomáhal Eruovým ďeťom, ľuďom a elfom, aj keď na nich spočíval hnev ostatných Valar. Oponoval Oromëho návrhu priviesť elfov do Amanu a ukotviť ostrov Tol Eressëa do zátoky Eldamar. Je z Valar najviac zodpovedný za pád Morgotha, nabádal totiž Turgona k postaveniu Gondolinu a Finroda k postaveniu Nargothrondu; zjavil sa Tuorovi a poslal ho k Turgonovi, kde sa nakoniec oženil s jeho dcérou Idril a stal sa otcom Eärendila; zachránil Eärendilovu ženu, Elwing, z vydrancovania prístavov na Sirione Fëanorovými synmi a tým jej umožnil dať silmaril Eärendilovi, čo mu dovolilo vstúpiť do Valinoru a prosiť Valar o pomoc pre Eldar a Edain. Ulmo tiež bránil Eruove deti v rade pred Mandosovým hnevom. V Treťom veku sa zľutoval nad Boromirom a zabránil lodi, nesúce jeho telo, potopiť sa v Rauroských vodopádoch, vďaka čomu mohla doplávať až k moru.

Ulmovi Maiar[upraviť | upraviť zdroj]

Ossë spolu so svojou ženou Uinen je jeho vazalom. Tí dvaja boli tiež (ešte s Melian) najznámejší z Maiar medzi elfmi. Skrz nich sa Ulmo dozvedel veľa o elfoch.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ulmo na českej Wikipédii.