Urónová kyselina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kyselina β-D-glukurónová
Glukóza (pred oxidáciou na kyselinu glukurónovú)

Urónové kyselinysacharidové kyseliny, ktoré vznikajú oxidáciou koncového primárneho hydroxylu sacharidov.[1] Tieto kyseliny teda obsahujú karbonylovú i karboxylovú funkčnú skupinu. Zvyčajne sú odvodené od aldóz, ale môžu byť odvodené i od hexóz, ako napríklad kyselina frukturónová. Ak sa namiesto primárneho hydroxylu oxiduje aldehydová skupina, vznikajú aldónové kyseliny; ak sa oxidujú obe, vznikajú aldarové kyseliny.

Názvy urónových kyselín sa odvodzujú od názvov sacharidov, z ktorých vznikli. Z glukózy tak napríklad vzniká kyselina glukurónová. Kyseliny odvodené od hexóz sa nazývajú hexurónové kyseliny a kyseliny odvodené od pentóz sú penturónové kyseliny.[2] Urónové kyseliny sa (vo forme solí) nachádzajú napríklad v moči.

Biochemický význam[upraviť | upraviť zdroj]

Fischerova projekcia glukózy a kyseliny glukurónovej. Primárna hydroxylová skupina glukózy (úplne dole) sa oxiduje na karboxylovú skupinu.

Niektoré urónové kyseliny majú dôležité biochemické funkcie. Mnohé látky sa z tela vylučujú močom v podobe glukuronátov (solí kyseliny glukurónovej). Kyselina idurónová, odvodená od idózy, patrí medzi zložky štruktúrnych komplexov, napríklad proteoglykánov.[3] Urónové kyseliny sú takisto súčasťou glykozaminoglykánov, ktoré tvoria dôležitú súčasť extracelulárneho priestoru, predovšetkým v spojivovom tkanive. Kyselina glukurónová je súčasťou napríklad kyseliny hyalurónovej a chondroitínsulfátu, kyselina idurónová potom napríklad dermatansulfátu.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ŠKÁRKA, Bohumil; FERENČÍK, Miroslav. Biochémia. 3. vyd. [s.l.] : [s.n.], 1992. ISBN 80-05-01076-1. S. 147.
  2. Hexuronic acid [online]. encyclopedia.com. Dostupné online.
  3. THELIN, Martin A.; BARTOLINI, Barbara; AXELSSON, Jakob. Biological functions of iduronic acid in chondroitin/dermatan sulfate. The FEBS Journal, 2013-05, roč. 280, čís. 10, s. 2431–2446. Dostupné online [cit. 2022-11-27]. ISSN 1742-464X. DOI10.1111/febs.12214. (po anglicky)
  4. VOET, Donald. Biochemistry. Hoboken, NJ : John Wiley & Sons, 2011. (4th edition.) Dostupné online. ISBN 978-0-470-57095-1. S. 370-373.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Uronic acid na anglickej Wikipédii.