Preskočiť na obsah

Urban Terror

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Urban Terror

Logo
Základné informácie
VývojárFrozen Sand
Posledná stabilná verzia4.3.4.
Posledná testovacia verzia4.4.
Operačný systémWindows, Linux, Mac OS X
LokalizáciaAngličtina
Stav vývojaaktívny
Typ softvérupočítačová hra
Ďalšie odkazy
Webová stránkawww.urbanterror.info

Pozri aj Informačný portál

Urban Terror je voľne dostupný multiplayer-ový mód hry Quake III Arena, vyrobený tímom Frozen Sand, kt. (vďaka ioquake3-code) nepotrebuje samotnú hru pre svoje spustenie. Je dostupný pre operačné systémy Windows, Linux aj Macintosh.

Motto tejto hry je „fun over realism“.

Nepotrebuje žiadnu registráciu ani inštaláciu.

Urban Terror bol nominovaný v 2007 Mod DB Ocenenie Mód Roku.

Hra[upraviť | upraviť zdroj]

Urban Terror je 1st person (pohľad s prvej osoby) akčná tímová hra určená prevažne per multiplayer (hra viacej hráčov) aj keď obsahuje táto hra umelú inteligenciu jej úroveň je dosť chabá a BOTi (počítačom riadení hráči) fungujú len na minimálnom počte máp.

Väčší realizmus do tejto hry prináša pár skvelých prvkov. Napríklad ako prvé čím dlhšie strieľame súvisle alebo sa hýbeme či dokonca skáčeme tým sú naše zbrane menej presné. A nabíjanie, možno ste zvyknutý na to, že máte 30/300 kde po vystrelení 5 nábojov si prebijeme a máme 30/295 ale v tejto hre po prebití stratíme celý zásobník, tu je dôležitý každý jeden náboj.

V tejto hre sú rozdelené aj tak zvané HitBoxy a to pri hlave, trupe, rukách a nohách takže pri trafení do každej s tejto časti tela sa nielen, že uberie iný počet zdravia ale aj po postrelení nôh nemôžeme skákať či utekať po postrelení rúk sme menej presní a takisto môžeme vykrvácať na zranenie ale krvácania sa dá ľahko zastaviť, lenže na vyliečenie budete potrebovať lekára, ktorý vás dokáže vyliečiť až na 90% alebo len obyčajného vojaka, ktorý vás ošetrí na 50%. (lekára sa dá ošetriť aj bez lekárničky na 90%). Ale poraniť nohy si nemusíme len streľbou ale aj pádom z veľkej výšky.

Na vašu obranu si môžete vziať aj brnenie, ktoré zmierni dopad zranení spôsobených na trupe, ale niektoré zbrane napr. odstreľovačka Remington SR-8 dokáže toto brnenie prestreliť, ale proti obyčajným útočným puškám úplne stačí.

Módy v hre V tejto hre je 7 základných hracích módov:

 • Bomb & Defuse (Bomb)
 • Capture & Hold (C&H)
 • Capture the Flag (CTF)
 • Free for All (FFA)
 • Last Man Standing (LMS)
 • Follow the Leader (FTL)
 • Team Deathmatch (TDM)
 • Team Survivor (TS)
 • Jump Mode (Jump)

Ale takisto môžete natrafiť na pár serverov kde sú špeciálne módy ako napr.:

 • Assault mode (Obsadzovanie)
 • Freeze mode (Zamrazovanie)
 • Only mode (Je tu možné používať len jednu zbraň)

História[upraviť | upraviť zdroj]

Urban Terror začal už v roku 1998 ako plánovaný „mappack“ pre Quake III Arena, kt. by obsahoval reálne prvky. Ale tento nápad sa rozšíril až do hry podobnej Action Quake 2. Frozen Sand (vtedy ešte Silicon Ice Development) bol sformovaný na jar roku 2000 a tvorilo ho pár vývojárov, ktorí už mali skúsenosti s modifikovaním „Quake III Engine“ hry. Keď bola vydaná prvá verzia UrT Beta 1.0 na Quake Koncerte 2000, Urban Terror bol mód s najviac kompletnými prvkami a grafikou. Urban Terror si rýchlo získal svoju popularitu a vzišlo niekoľko nových máp a aj nová Beta verzia ešte v ten istý rok.

Beta 2.0 bola vydaná v júni 2001. Obsahovala nové textúry, hudbu, zvuky, modely a mapy, čo vynieslo tento mód na úroveň moderných komerčných hier. Posledný Beta 2.* update bol v januári 2003 a priniesol patch na vybalansovanie zbraní.

v auguste 2003 bola vydaná Beta 3.0. Za nasledujúcich 10 mesiacov vyšlo 7 update-ov, Vyvrcholením Bety 3.7 v Júli 2004, práca na Urbann Terror sa spomalila, pretože sa podieľali na vydaní Wolfenstein: Enemy Territory s názvom Urban Terror MX. Urban Terror MX mal obsahovať vozidlá a úplne nové prvky a hrateľnosť „gameplay“. Počas tohto obdobia sa Silicon Ice Development premenovalo na Frozen Sand. Urban Terror MX nikdy neuzrelo svetlo života a projekt bol zrušený v roku 2006.

S uvoľnením ID Teech 3 Engine zdrojového kódu, sa Urban Terror legálne vydal ako osobitná hra. Urban Terror 4.0 vyšiel v Apríli 2007 používajúc ioquake3 projektový engine. Urban Terror je už samostatná hra. Beta 4.0 bola ohlasovaná s generálnou zmenou grafiky, niekoľko nových máp, s početnými zmenami a opravením množstva chýb. Popularitu Urban Terroru prudko vzrástla odkedy už nie je k hraniu potrebná Quake IIl Arena. Súčasna verzia Urban Terroru je 4.1 vyšla v Decembri 2007.

25. Decembra 2010, bol zverejnený Urban Terror (HD) Alfa 0,1 na verejné testovanie. Obsahuje nový Engine, zbrane, mapy a modely.

20. Januára 2011 verejne vyšla verzia 4.1.1. Ale neobsahovala žiadne nové zbrane alebo zmenu v hrateľnosti, iba nové skiny, mapy a „funstuff“ dekoračné vecičky ako masky, vlasy, klobúky a podobne. Klienti používajúci 4.1.1 sa stále môžu pripojiť na verziu 4.1 Ale iba 4.1.1 môže hrať na nových serveroch.

Pri vydaní verzie 4.2 Frozen Sand vydal aj program UrTUpdater, ktorý pravidelne uptaduje hru na najnovšiu verziu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]