Uziel Gal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Uziel Gal
izraelský konštruktér
izraelský konštruktér
Narodenie15. december 1923
Weimar, Nemecko
Úmrtie7. september 2002 (78 rokov)
Philadelphia, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Uziel Gal

Uziel Gal (* 15. december 1923 – † 7. september 2002) bol izraelský konštruktér. Skonštruoval samopal Uzi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Nemecku v meste Weimar. Vlastným menom sa volal Gotthard Glass. Po nástupe nacistov k moci spolu s rodinou utiekol do Británie a neskôr do Palestíny, ktorá vtedy bola britským mandátnym územím. Tam si zmenil svoje meno z Glass na Gal. Pripojil sa do židovskej skupiny Hagana, ktorá bojovala proti Britom a Arabom, aby sa vzdali vlády nad ich územím, na ktorom chceli vyhlásiť vlastný židovský štát. Uplatnil sa najmä pri výrobe a ilegálnom získavaní zbraní. Absolvoval dôstojnícky kurz a bojoval v židovsko-arabskej vojne. Keď v 1948 vznikol Izrael, stal sa dôstojníkom v oficiálnej izraelskej armáde.

Izraelské ozbrojené skupiny a spočiatku aj armáda používala rôzne zbrane, najmä britské samopaly Sten, ktoré boli síce účinné a ľahko sa vyrábali, ale neboli vhodné na boj v púšti. Preto sa Gal rozhodol skonštruovať samopal, ktorý by spĺňal tieto požiadavky. Študoval konštrukcie viacerých zbraní, najviac sa však inšpiroval československým samopalom vzor 25. Svoj samopal predstavil v roku 1951. Bol pomenovaný ako Uzi, čo je zdrobnenina mena Uziel. Sám Uziel Gal však proti tomu protestoval. Samopal Uzi dnes patrí medzi najrozšírenejšie samopaly na svete. V roku 1958 bol prvou osobou, ktorá bola ocenená cenou Izraelskej bezpečnosti.

samopal Uzi, vynález Uziela Gala

V roku 1976 sa odsťahoval do USA, pretože jeho dcéra Tamar mala nádor na mozgu a potrebovala špeciálnu zdravotnú starostlivosť. V roku 1984 Tamar zomrela. Jeho manželka Ahuva zomrela v roku 1998.

Uziel Gal zomrel v USA roku 2002 na rakovinu. Pochovaný je v Kibuc Jagur pri svojej dcére a manželke.