VML

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

VML (Vector Markup Language) je značkovací jazyk, ktorý umožňuje vytváranie vektorovej grafiky. VML bol predložený ako jeden z návrhov pri začiatku tvorby formátu SVG (Scalable Vector Graphics). Jazyk VML umožňuje s použitím vyhradených slov vytvoriť neštandardný dokument HTML s vektorovou grafikou. Tento formát však má len malú podporu v internetových prehliadačoch. Na webových stránkach sa na vektorovú grafiku častejšie používa formát SVG, ktorý sa stal W3C štandardom.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Jazyk VML je založený na technológii XML 1.0 (Extensible Markup Language). Technológia XML je sprísnená forma SGML (Standard Generalized Markup Language). Pre tvorbu vektorovej grafiky na internete je možné značky (tagy) jazyka VML vkladať do dokumentov v jazyku XHTML alebo HTML.

  • Útvary jazyka VML vychádzajú z box modelu podobne ako jazyk XHTML. Box model reprezentuje štvoruholníkovú oblasť, do ktorej je vytvorený objekt umiestnený. Rozmiestnenie vytvorených boxov v dokumente je možné prostredníctvom jazyka CSS.
  • Objektmi jazyka VML sú útvary (shapes) alebo kolekcie útvarov označované ako groups. Jazyk VML pracuje s preddefinovanými útvarmi, ktoré sa nazývajú elementy.

Vektorovú grafiku je možné vytvárať prostredníctvom jednoduchého programovania podobne ako vytváranie dokumentov v jazyku XHTML.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Príručka programátora - Spoznajte jazyk VML