Vajcová bunka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Vajíčko (bunka))
Vajíčko človeka

Vajcová bunka (iné názvy: vaječná bunka, vajíčková bunka, ovum, u živočíchov zriedkavo aj: oogaméta) je samičia pohlavná bunka mnohobunkových organizmov s minimálne jednou úplnou sadou chromozómov, z ktorej sa po oplodnení samčou pohlavnou bunkou (alebo pri partenogenéze aj bez oplodnenia) vyvinie nový jedinec.

Zrelá vajcová bunka živočíchov a človeka sa nazýva vajíčko alebo ovum (v užšom zmysle) alebo ovulum. Ako vajíčko sa označuje aj celok tvorený vajcovou bunkou a jej ochrannými obalmi (napr. vajcovou škrupinou u vtákov). Celok tvorený vajcovou bunkou a jej ochrannými obalmi u vtákov alebo vajcorodých stavovcov (v užšom zmysle len u vtákov) sa označuje aj ako vajce.

U rastlín má slovo vajíčko (a podobne) iný význam, pozri vajíčko (botanika).

Botanika[upraviť | upraviť zdroj]

Pri rastlinách vajcová bunka vzniká spravidla v diferencovaných rozmnožovacích orgánoch: v oogóniu (riasy a huby), v archegóniu (machy a paprade) alebo vo vajíčku (semenné rastliny).

Zoológia[upraviť | upraviť zdroj]

Vajcové bunky živočíchov sú spravidla oblé a nepohyblivé (výnimku tvoria napr. hubky), vždy bez bičíka, obsahujú žĺtok a väčšinou sú obalené vajcovými obalmi. Väčšinou sa diferencujú vo vaječníkoch a materského jedinca opúšťajú cez vajíčkovod alebo sa vyvinú v regióne vajíčkovode, spravidla maternici (ovoviviparia, viviparia).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Vajce
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vajce