Vancouver International Film Festival

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vancouver International Film Centre otvorené v roku 2005 slúži počas festivalu ako jeho hlavné stredisko

Vancouver International Film Festival (VIFF) je každoročný filmový festival konajúci sa vo Vancouveri v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Trvá dva týždne, od konca septembra do začiatku októbra. Festival sa vo Vancouveri usporadúva od roku 1982, jeho organizátorom je nezisková a charitatívna organizácia Greater Vancouver International Film Festival Society.

Na festivale sa premietajú kanadské a aj medzinárodné filmy. Festival si získal reputáciu ako odrazového mostíka pre mnohých mladých ázijských filmárov. V roku 2004 bol najväčším mimoázijským festivalom, na ktorom sa premietali ázijské filmy. Veľkú časť premietaných filmov počas konania festivalu predstavujú aj dokumentárne filmy. V roku 2006 bolo na festivale premietnutých viac ako 300 filmov z vyše 50 krajín, z ktorých takmer štvrtina predstavovala dokumentárne filmy.

Od roku 2003 festival každoročne navštívi vyše 150 000 divákov.

Tesne pred zahájením konania festivalu sa vždy koná aj štvordňová konferencia Vancouver Film and Television Forum, zameraná na podporu kanadských filmov a kanadskej televíznej produkcie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]