Vanguard TV3

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Explózia rakety Vanguard krátko po štarte na myse Canaveral (6. decembra 1957)

Vanguard TV3 bol prvý americký pokus vyslať satelit na obežnú dráhu okolo Zeme. Bol to malý satelit na testovanie 3-stupňovej rakety Vanguard a štúdium vplyvu prostredia na satelit a jeho systémy na obežnej dráhe okolo Zeme. Taktiež bol určený na získanie geodetických údajov.

Jeho pokus o štart 6. decembra 1957 bol neúspešný. Motor sa zapálil a raketa začala stúpať, ale 2 sekundy po vzlietnutí vo výške asi 1,2 metra raketa stratila ťah a spadla späť na štartovaciu rampu. Tým sa palivové nádrže roztrhali, palivo sa vznietilo a vybuchlo. Raketa bola zničená a štartovacia rampa sa poškodila. Družica Vanguard bola vymrštená do vzduchu a pristála neďaleko. Jej vysielače stále vysielali signál o polohe, avšak družica bola neopraviteľne poškodená a nedala sa znovu použiť. Je vystavená v Národnom leteckom a vesmírnom múzeu.

Presná príčina havárie sa nikdy nezistila. S najväčšou pravdepodobnosťou bolo príčinou zlé tesnenie medzi palivovou nádržou a raketovým motorom. Ďalej mohlo ísť o prerušenie palivového prívodu, alebo nízky tlak, ktorý dovolil horiacemu palivu vrátiť sa spať do palivovej nádrže.

Technické parametre družice[upraviť | upraviť kód]

Hmotnosť užitočného zaťaženia rakety bola 1,36 kg. Družica mala podobu hliníkovej gule s priemerom 152 mm. Obsahovala vysielač s výkonom 10 mW, ktorý vysielal na frekvencii 108 MHz a napájala ho ortuťová batéria; ako aj vysielač s výkonom 5 mW, ktorý vysielal na frekvencii 108,03 MHz a napájalo ho šesť solárnych panelov pripevnených na tele družice.

Vysielače boli primárne určené na určovanie pozície a získavanie inžinierskych dát, ale slúžili aj na meranie hustoty elektrónov medzi družicou a pozemnou stanicou. Vanguard tiež niesol dva termistory na zisťovanie vnútorných teplôt v družici kvôli ďalšiemu zlepšeniu efektívnosti termálnej ochrany.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]