Vankúš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vankúše vo výklade obchodu

Vankúš (iné názvy: poduška, hlavnica, podhlavnica, podhlavník, podhlavec; nárečovo: polštár, počtár, poštár, hlávik, podhlavok) je mäkká podložka na spríjemnenie spánku alebo oddychu v posteli alebo na sedačke, najčastejšie umiestňovaná pod hlavu. Existujú aj dekoratívne vankúše, ktoré neslúžia na pohodlný odpočinok, ale sú umiestňované do interiéru z estetických príčin.

Vankúš sa skladá sa z výplne a návlečky, látky do ktorej je výplň vložená. Vankúše sa obyčajne vkladajú z hygienických alebo estetických príčin do obliečok. Návlečka je ušitá z textílie, kedysi sa na tento účel používalo plátno. Najdôležitejšou charakteristikou vankúša je jeho výplň, ktorá môže byť prírodná alebo umelá, prípadne ich kombinácia. Medzi prírodnou výplňou dominuje perie a páperie. Častou umelou výplňou sú mikrovlákna alebo bavlna. Od používania peria sa v súčasnosti upúšťa, kvôli alergénom a vlhkosti, ktoré môžu mať zlý vplyv na zdravie.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Vankúše boli spočiatku používané bohatými vrstvami v Ázii, odkiaľ sa zrejme rozšírili ďalej. Ich použitie bolo dokumentované v hrobkách Egyptských faraónov. Náročnosť výroby zložitých farbív a šijacích techník viedol k ceneniu vankúšov ako umeleckých a luxusných predmetov, napr. v starovekej Číne, Perzii a neskôr aj v stredovekej Európe. Chudobnejšie vrstvy plnili svoje vankúše slamou ešte na začiatku novoveku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vankúš